Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Z ostatniej chwili: Sąd nie zmusi Borisa Johnsona do opóźnienia brexitu
Z ostatniej chwili: Sąd nie zmusi Borisa Johnsona do opóźnienia brexitu

Szkocki sąd cywilny najwyższej instancji oddalił wniosek aktywistów domagających się wydania premierowi Borisowi Johnsonowi nakazu opóźnienia Brexitu pod groźbą sankcji karnych - grzywny lub nawet więzienia.


Aktywiści chcieli, aby sąd wydał premierowi nakaz zastosowania tzw. ustawy Hilary'ego Benna, według której, w przypadku, gdy do 19 października nie udało się przyjąć umowy brexitowej, premier byłby zobligowany do przesunięcia brexitu.

Wniosek do sądu złożyli biznesmen Vince Dale, parlamentarzystka Szkockiej Partii Narodowej Joanna Cherry i prawnik Jolyon Maugham.

Chcieli oni a by premier był zobowiązany nie tylko ustawą, ale i nakazem sądowym do tego, by zwrócić się do Unii z prośbą o opóźnienie brexitu.


Wnioskodawcy chcieli też, aby sąd uniemożliwił Johnsonowi możliwość realizacji jego planu, dzięki któremu Johnson mógłby obejść prawo prosząc o przełożenie brexitu i jednocześnie zwracając się do UE z prośbą, aby odrzuciła ten wniosek.

Sędzia szkockiego sądu jednak oddalił wniosek twierdząc, że "nie ma wątpliwości", że Johnson "akceptuje fakt, że musi zastosować się do wymogów" ustawy i podkreślił, że rząd przekazał mu "jednoznaczne zapewnienie", iż premier tak właśnie się zachowa.

Według sądu aktywiści nie dowiedli, że istnieje uzasadnione podejrzenie możliwości złamania prawa przez premiera.


Sędzia dodał jednak, że ewentualnie niezastosowanie się Johnsona do ustawy, podważyłoby "wzajemne zaufanie" istniejące między sądami a politykami.

W dokumentach, które brytyjski rząd przekazał szkockiemu sądowi, można przeczytać, że Johnson "zaakceptował fakt, że jest zobligowany wysłać list do UE z prośbą o opóźnienie brexitu".

Premier Wielkiej Brytanii jednak nie pozostawia złudzeń europejskim przywódcom i twierdzi, że Wielka Brytania nie zamierza pozostać w Unii Europejskiej i wyjdzie z niej nawet bez umowy.

poniedziałek, 07 października 2019 15:57
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
„Francja tonie”. M. Le Pen wzywa do wstrzymania przyjmowania migrantów przez Francję
  Czytaj następny artykuł:
Jeśli dojdzie do twardego brexitu Nissan może zakończyć produkcję Qashqaia w UK