Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brexit: Tekst umowy dzis, albo szczyt UE zakończy się niczym
Brexit: Tekst umowy dzis, albo szczyt UE zakończy się niczym

Michel Barnier, główny unijny negocjator ds. brexitu powiedział rano na spotkaniu ministrów ds. europejskich państw UE, że osiągnięcie porozumienia co do umowy ws. brexitu "jest wciąż możliwe w tym tygodniu".

Aby jednak taka umowa mogła być przyjęta na zbliżającym się szczycie UE, jej tekst musi być znany do końca wtorku.


Na niespełna dwa dni przed rozpoczęciem szczytu UE negocjacje dotyczące brexitu nadal nie przyniosły rozstrzygnięcia, wynika z informacji przekazanych unijnym ministrom ds. europejskich 27 państw członkowskich przez głównego negocjatora Michela Barniera.

Według relacji źródeł propozycje ze strony brytyjskiej w sprawie rozwiązania problemu granicy między Irlandią a Irlandią Północną na razie nie są wystarczające, ale strona unijna pozostaje optymistyczna wobec osiągnięcia porozumienia.
Brytyjczycy mieli dokonać ustępstw, jednak jest pytanie o to, jak ustalenia zostaną przełożone na język prawny.

"Porozumienie jest możliwe, strony są zaangażowane. Musimy się pogodzić z rozwiązaniami, które będą bezprecedensowe, ale muszą być bezpieczne dla integralności rynku" - przekazał jeden z wysokich rangą dyplomatów unijnych.


Rozmowy negocjatorów, które według dyplomatów wkroczyły w decydująca fazę, mają dalej się toczyć, tak by w środę ambasadorowie 27 państw członkowskich mogli wstępnie potwierdzić tekst.

Część dyplomatów wątpi w to, że uda się wypracować porozumienie, które będą mogli zatwierdzić unijni przywódcy. "Prawdziwym problemem jest to, czy umowa, którą być może wynegocjujemy, zostanie zaakceptowana przez brytyjski parlament" - powiedział PAP przedstawiciel jednego z zachodnich państw członkowskich.

Rząd Borisa Johnsona - na mocy wspomnianej ustawy - musi poprosić UE o przełożenie brexitu, jeśli parlament do 19 października nie przyjmie wynegocjowanej z UE umowy ws. wyjścia z Unii.

wtorek, 15 października 2019 16:25
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania uzyskała więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z kopalin
  Czytaj następny artykuł:
Brutalne starcia Anglików z bułgarską policją. Jeden kibic zmarł