Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wciąż bez porozumienia ws. brexitu
Wciąż bez porozumienia ws. brexitu

Na razie nie ma porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. warunków brexitu.

Ostatecznego tekstu tego dokumentu spodziewano się jeszcze we wtorek, teraz oczekuje się go dziś.

Niewiele brakowało, a umowa z Unią Europejska byłaby gotowa w środę 16 października.


Mimo negocjacji trwających do późnych godzin wieczornych, Borisowi Johnsonowi nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie brexitu.

Liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej Arlene Foster powiedziała, że nie poprze planów Borisa Johnsona dotyczących Brexitu.

Arlene Foster i jej zastępca Nigel Dodds opublikowali wspólne oświadczenie na kilka godzin przed szczytem w sprawie brexitu, twierdząc ze nie poprą umowy, ponieważ kwestie celne i VAT są niejasne.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał wczoraj (16 października), że miał nadzieję otrzymać “wynegocjowany tekst o charakterze prawnym” nawet przed południem, żeby umożliwić państwom członkowskim zapoznanie się ze szczegółami tego porozumienia przed rozpoczęciem obrad unijnego szczytu.


“Wszystko idzie w dobrą stronę, ale z brexitem i z naszymi partnerami brytyjskimi wszystko jest możliwe. Tam ciągle się kotłuje i zasadnicze zręby tego porozumienia są gotowe i teoretycznie moglibyśmy jutro zaakceptować ten deal, to porozumienie z Wielką Brytanią i uniknąć chaosu i tych nieszczęść” – powiedział Tusk dziennikarzom w Brukseli.

Brytyjska Izba Gmin zbierze się w sobotę 19 października na specjalnym posiedzeniu w sprawie brexitu.

Odbędzie się ono niezależnie od tego, czy premier Boris Johnson osiągnie porozumienie z Unią Europejską, czy też nie - podały w środę źródła rządowe.


Posivedzenie jest planowane dzień po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, który jest postrzegany jako ostatnia szansa na zawarcie porozumienia przed obecnie obowiązującym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii, czyli 31 października.

W przypadku nie przyjęcia umowy przez UE możliwe będzie przeprowadzenie serii głosowań dotyczących tego, jak dalej powinien zachowywać się rząd.

Pod głosowanie zostaną podane nowe opcje w tym - jak podaje BBC - wyjście bez umowy i całkowite zawieszenie brexitu.

czwartek, 17 października 2019 08:04
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
To już prawie pewne. Nadchodzi najzimniejsza zima od 50 lat
  Czytaj następny artykuł:
Wyrok dla twórców Amber Gold. 15 lat dla Marcina P., 12,5 roku dla Katarzyny P.