Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Jest porozumienie w sprawie brexitu. Boris Johnson i UE ogłaszają przełom
Jest porozumienie w sprawie brexitu. Boris Johnson i UE ogłaszają przełom

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii poinformowali w Brukseli, że zmieniona umowa o brexicie uzyskała akceptację oby stron.

Niedługo przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował, że negocjacje zakończyły się sukcesem.


„Tam gdzie jest wolna, tam jest umowa. My to mamy" - napisał, dodając, że porozumienie jest "uczciwe i wyważone" oraz "świadczy o zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań".

Stwierdził też, że będzie rekomendował Komisji Europejskiej zatwierdzenie umowy.

O osiągnięciu porozumienia poinformował także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. "Mamy świetną nową umowę, która przywraca nam kontrolę" - napisał na Twitterze.

Wielka Brytania początkowo miała wyjść z Unii Europejskiej 29 marca, jednak wobec braku zgody Izby Gmin na poprzednią wersję umowy, termin ten został przesunięty na 31 października.


Johnson, który objął stanowisko premiera w lipcu, zapowiadał, że kolejnego opóźnienia brexitu nie będzie, ale zarazem jest związany ustawą parlamentu nakazującą mu w przypadku braku porozumienia zwrócenie się do Brukseli o przesunięcie daty na 31 stycznia 2020 roku.

Brytyjska Izba Gmin zbierze się w sobotę 19 października na specjalnym posiedzeniu w sprawie brexitu, na którym będzie głosowała nad przyjęciem porozumienia, jeśli zostanie ono zawarte na szczycie Unii Europejskiej lub dalszymi krokami, jeśli go nie będzie.

czwartek, 17 października 2019 11:12
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Jeremy Corbyn chce drugiego referendum. Nowa umowa jest gorsza niż umowa Theresy May
  Czytaj następny artykuł:
Królowa szuka nowego lokaja: 45 godzin pracy tygodniowo za 8,96 GBP na godzinę