Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Koniec taniego latania w UE? Linie lotnicze zapłacą wyższe podatki
Koniec taniego latania w UE? Linie lotnicze zapłacą wyższe podatki

Dziewięć krajów wezwało UE do nałożenia wyższych podatków na przemysł lotniczy. Miałoby to obniżyć emisję gazów cieplarnianych w lotnictwie.

Wiadomo już, że nowa Komisja Europejska, która niedługo zacznie pracę, jest temu postulatowi przychylna.
Z inicjatywą, podwyższenia podatków w wystąpiła Dania. Dołączyły do niej Belgia, Bułgaria, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Holandia oraz Szwecja.


W liście do nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, ministrowie finansów dziewięciu unijnych państw zaproponowali, by rozpocząć debatę na temat nałożenia podatków na usługi lotnicze oraz podjąć inne kroki zmierzające do obciążenia linii lotniczych kosztami redukcji emisji CO2.

Pod listem nie podpisały się m.in. Hiszpania i Wielka Brytania. Kraje te, a zwłaszcza Hiszpania obawiają się, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby ruch turystyczny, który przynosi duże wpływy do budżetu.

Z kolei holenderski rząd już w maju ogłosił, że nałoży podatki na bilety lotnicze od 2021 roku. Zabieg ten ma przede wszystkim wpłynąć na zwiększenie różnic między biletami lotniczymi a kolejowymi, aby podróżni wybierali mniej emisyjne podróżowanie pociągami.


Podobnej polityki chcą Niemcy, którzy twierdzą, że należy obciążyć nowym podatkiem pasażerów, doliczając dodatkowe koszty do biletów lotniczych.

Nowy projekt niemieckiej ustawy klimatycznej zakłada, że podatek obejmie bilety na loty wewnętrzne i zagraniczne już od kwietnia 2020 roku.

Autorzy listu do nowej szefowej Komisji Europejskiej zwrócili uwagę, że lotnictwo, zamiast redukować, zwiększa swoją emisję gazów cieplarnianych.

czwartek, 14 listopada 2019 14:27
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Zamknięte szkoły i powo­dzie w West Midlands, ulewny deszcz spo­wo­do­wał chaos na dro­gach
  Czytaj następny artykuł:
Szczuł kota psem, by ten zagryzł go na śmierć, bo...był pijany. Teraz trafi za kratki