Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Opublikowano nagranie zestrzelenia ukraińskiego samolotu
Opublikowano nagranie zestrzelenia ukraińskiego samolotu

"New York Times" dotarł do nagrania, które ma być dowodem na zestrzelenie w Iranie ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Na pokładzie maszyny było 176 osób, wszyscy zginęli.

Po zbadaniu autentyczności nagrania, gazeta stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.


Według ustaleń amerykańskiej gazety rakieta uderzyła w samolot, powodując mały wybuch, ale maszyna nie eksplodowała od razu. Dramat rozegrał się nad miastem Parand niedaleko Teheranu.

"NYT" informuje, że samolot leciał jeszcze kilka minut i zawrócił na lotnisko, płonąc, zanim eksplodował i roztrzaskał się. Jak przekonuje gazeta, wskazują na to inne nagrania zweryfikowane przez redakcję.

Wideo, na którym ma być widoczne zestrzelenie ukraińskiego boeinga pojawiło się początkowo na Telegramie, a później w innych mediach społecznościowych. Redakcja "New York Timesa" skontaktowała się z autorem filmiku i zbadała autentyczność nagrania.

To irańska obrona przeciwlotnicza przez pomyłkę zestrzeliła w środę ukraińskiego boeinga - twierdzą źródła w Pentagonie, na które powołuje się amerykański tygodnik "Newsweek".


Irańczycy najwyraźniej wzięli samolot pasażerski za amerykański myśliwiec. Teheran dementuje: "To nielogiczne plotki".

W sprawie również zabrał głos Donald Trump.

Myślę, że ktoś po tamtej stronie popełnił błąd - powiedział Donald Trump, odnosząc się do katastrofy ukraińskiego boeinga 737 w Iranie.

Amerykański prezydent zasugerował na konferencji prasowej, że maszyna mogła zostać przez pomyłkę zestrzelona przez irańską obronę przeciwlotniczą. Jak dodał, wyjaśnienie, czy i dlaczego tak się stało, to obowiązek władz irańskich.


- W którymś momencie wydadzą czarne skrzynki - zauważył Trump. Informację, jakoby przyczyną katastrofy było trafienie rakietą a nie usterka mechaniczna, jak informowały irańskie władze, potwierdzili też premierzy Kanady i Wlk. Brytanii.


piątek, 10 stycznia 2020 07:33
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Książę Harry i Meghan Markle ustalili własne zasady współpracy z mediami
  Czytaj następny artykuł:
Polki, które uratowały ludzi z płonącego samochodu opowiedziały o akcji ratunkowej - "Pomyślałam o swojej córce, która już spała. Rozpłakałam się"