Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Ruszyła zbiórka na uczczenie Brexitu biciem Big Bena. Jednak zebranych pieniędzy i tak nie będzie można wydać na ten cel
Ruszyła zbiórka na uczczenie Brexitu biciem Big Bena. Jednak zebranych pieniędzy i tak nie będzie można wydać na ten cel

Ruszyła zbiórka publiczna na sfinansowanie kosztów uczczenia momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej biciem remontowanego obecnie dzwonu Big Ben.

Jak się szacuje, koszt uruchomienia dzwonu to 350-500 tys. funtów.

Brytyjskie media zauważają jednak, że dążenie do tego, by Big Ben dzwonił w dniu opuszczenia UE, przerodziło się w farsę.


O tym, że to bicie dzwonu mogłoby zostać sfinansowane z publicznej zbiórki, wspomniał we wtorek premier Boris Johnson.

Johnson ocenił, że łączny koszt wyniósłby 500 tys. funtów i powiedział, że rozwiązaniem mogłaby być zbiórka crowdfundingowa.

"Pracujemy nad planem, żeby ludzie mogli wrzucić funta na uderzenie Big Bena, ponieważ są ludzie, którzy tego chcą. Ponieważ Big Ben jest remontowany, wygląda, że zabrano serce dzwonu, więc będziemy musieli je przywrócić. A ponieważ to jest kosztowne, sprawdzamy, czy obywatele mogą to sfinansować" - mówił Johnson w wywiadzie dla BBC.

Wprawdzie jego rzecznik wspominał później o "potencjalnych trudnościach" związanych z użyciem na ten cel publicznych pieniędzy, ale nie powstrzymało to inicjatorów zbiórki przed uruchomieniem zbiórki online.

Jednak brytyjscy urzędnicy twierdzą, że „nie ma podstawy prawnej” do przyjmowania darowizn publicznych na ten cel.


Urzędnicy uważają też, że mogą istnieć również problemy etyczne spowodowane publicznym finansowaniem wydarzenia politycznego.

Koszt samego przywrócenia serca dzwonu i wzniesienia tymczasowej konstrukcji wewnątrz wieży szacowany jest na 120 tys. funtów, a dodatkowo taka operacja wymagałaby opóźnienia trwającego remontu o dwa do czterech tygodni, przy czym koszt opóźnienia prac to 100 tys. funtów tygodniowo.

sobota, 18 stycznia 2020 09:31
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kobieta brutalnie pobita przez 2 mężczyzn dlatego, że jest lesbijką. Wcześniej zaatakowano ją już 5 razy
  Czytaj następny artykuł:
Kolejne ciało znalezione w Bostonie. Jednym ze zmarłych był Polak