Wiadomości
Po brexicie Wielka Brytania będzie tylko "małym krajem" spoza EU - Premier Irlandii żegna brytyjskich przyjaciół
W poniedziałek w Dublinie spotkali się premier Irlandii Leo Varadkar i lider unijnych negocjatorów Michel Barnier
W poniedziałek w Dublinie spotkali się premier Irlandii Leo Varadkar i lider unijnych negocjatorów Michel Barnier, którzy po rozmowie spotkali się z mediami, by przekazać Johnsonowi, że jego ambitne plany polityczne spotkają się w Unii Europejskiej ze stanowczą odpowiedzią.
- W piątek Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, pożegnamy starego przyjaciela wyruszającego w poszukiwanie przygód - mówił w poniedziałek premier Irlandii Leo Varadkar.
- Mamy nadzieję, że im się uda. Jednak jeśli nie, zawsze będzie dla nich miejsce przy stole - dodał.
- Musimy nawiązać nowe relacje między UE a Wielką Brytanią na solidnych i uczciwych zasadach - powiedział premier Irlandii.
Wcześniej irlandzki przywódca powiedział, że UE będzie miała „przewagę” w rozmowach handlowych po Brexicie, które rozpoczną się po wyjściu Wielkiej Brytanii w piątek.
Ostrzegł, że Unia będzie próbowała narzucić duże ustępstwa w zakresie praw połowowych w UE, wykorzystując „słabą pozycję” Wielkiej Brytanii.
Leo Varadkar powiedział wprost, że po brexicie Wielka Brytania będzie tylko „małym krajem” spoza Unii Europejskiej.
- Unia Europejska jest unią 27 państw członkowskich. Wielka Brytania jest tylko jednym krajem. I mamy ludność i rynek liczący 450 mln ludzi.
- Wielka Brytania to około 60 milionów. Więc gdyby to były dwie drużyny grające w piłkę nożną, kto miałby silniejszą drużynę? - pytał retorycznie premier Varadkar.
Od oficjalnego brexitu dzieli nas tylko kilka dni.
W piątek wieczorem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisał umowę, dzięki której jego kraj opuści Unię Europejską wraz z końcem stycznia.
Ostatnim krokiem przed opuszczeniem UE jest ratyfikacja umowy przez Parlament Europejski, którą zaplanowano na 29 stycznia.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Ryanair, TUI, Jet2 i easyJet — Najnowsze zasady dotyczące wnoszenia jedz…
DWP wypłaca nawet 441 GBP miesięcznie niezależnie od dochodu
Lidl pilnie wycofuje popularny sprzęt kuchenny z powodu ryzyka pożaru. D…
Brytyjczyk dzieli się genialnym sposobem na zyskanie dodatkowej gotówki.…
Anglia wprowadza domowe badania dla kobiet. Nowy program obejmie ponad 5…
Rekordowa liczba Brytyjczyków z trudem wiąże koniec z końcem. Nowy rapor…
Druga fala upałów w Wielkiej Brytanii w 2025 roku – temperatura ma przek…