Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Rząd zdecydował o realizacji planu budowy szybkiej kolei HS2, która ma połączyć m.in. Londyn z Birmingham
Rząd zdecydował o realizacji planu budowy szybkiej kolei HS2, która ma połączyć m.in. Londyn z Birmingham

Brytyjski rząd postanowił realizować plan budowy kolei dużych prędkości HS2, mającej połączyć Londyn z północą Anglii.

Plan ten z racji rosnących kosztów oraz opóźnień budzi duże kontrowersje, jednak rząd dał kolei dużej prędkości zielone światło.


Boris Johnson przyznał, że decyzja w tej sprawie była trudna, ale pokreślił, że wzrost kosztów w stosunku do pierwotnych założeń ani słabe jak dotychczas zarządzanie "nie umniejszają fundamentalnego znaczenia projektu".

Johnson poinformował też, że w celu przywrócenia dyscypliny przy realizacji projektu HS2 powoła odpowiedzialnego za to członka rządu na szczeblu wiceministra.

Zgodnie z pierwotnym planem linia kolei dużych prędkości - oznaczona jako HS2 - miała najpierw, do 2026 roku, połączyć Londyn z Birmingham, a w drugiej fazie, w latach 2032-2033, miała zostać pociągnięta dalej dwiema odnogami - do Manchesteru i Leeds.

Pozwoliłoby to skrócić podróż ze stolicy do Birmingham z 1 godz. 21 minut do 52 minut, a z Londynu do Manchesteru - z 2 godz. 7 minut do 1 godz. 7 minut.


Jednak we wrześniu 2019 roku minister transportu Grant Shapps poinformował, że pociągi na pierwszym odcinku pojadą najwcześniej w latach 2028-2031, zaś druga faza powstanie do 2035-2040 r.

Premier wyraził nadzieję, że jeśli prace przy budowie ruszą natychmiast, pierwsze pociągi mogłyby pojechać przed końcem obecnej dekady.

Jak do tej pory na realizację HS2 wydano 7, 4 mld funtów, a bezpośrednio i pośrednio przy budowie linii zatrudnionych jest 9 tys. osób. Wszystkie dotychczasowe prace mają jednak charakter przygotowawczy - nie położono jeszcze ani kawałka torów.

wtorek, 11 lutego 2020 15:47
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Samolot EasyJet musiał awaryjnie lądować po tym, jak pijany pasażer zaczął jeść swój telefon
  Czytaj następny artykuł:
PILNE: Sztorm Dennis uderzy w Wielką Brytanię. Met Office wydało żółte ostrzeżenia pogodowe