Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Sajid Javid podał się do dymisji. Był najkrócej urzędującym ministrem finansów w UK
Sajid Javid podał się do dymisji. Był najkrócej urzędującym ministrem finansów w UK

Brytyjski minister finansów Sajid Javid niespodziewanie zrezygnował w czwartek ze stanowiska w rządzie Borisa Johnsona.

Jak podała stacja BBC, Javid zrezygnował, gdyż nie chciał się zgodzić na wymianę swoich współpracowników, której miał zażądać Johnson.


Odejście Javida nastręcza brytyjskiemu rządowi wielkiego problemu, bo minister za cztery tygodnie miał przedstawić projekt budżetu na nowy rok finansowy.

Jak podaje Reuters, Javid jest najkrócej urzędującym ministrem finansów Wielkiej Brytanii od 1970 roku. Na stanowisku wytrzymał jedynie 204 dni.

Rezygnacja Javida jest uważana za ogromne zaskoczenie, gdyż był postrzegany jako jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Johnsona.

Javid był ministrem finansów Wielkiej Brytanii od lipca 2019 r. Jego odejście popsuło przygotowania kraju do wdrożenia nowych reguł funkcjonowania poza Unią Europejską.


Wszystko dzieje się na zaledwie cztery tygodnie przed planowanym terminem określenia budżetu 11 marca. Biuro Johnsona wskazało jest zastępcę – jest nim Javidis Rishi Sunaki.

Sajid Javid jest pierwszym politykiem wywodzącym się z mniejszości etnicznej, który kiedykolwiek stanął na czele brytyjskiego resortu finansów.

W przeszłości był również ministrem ds. społeczności, samorządu lokalnego i budownictwa. Urodził się w angielskim Rochdale, ale jego rodzice pochodzą z Pakistanu.

czwartek, 13 lutego 2020 14:14
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Diler narkotykowy z Birmingham skazany na dożywocie za morderstwo
  Czytaj następny artykuł:
Ustalono tożsamość Polaka napadniętego w Aston. Sprawca zwolniony za kaucją