Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania zaostrza prawo dotyczące terroryzmu
Wielka Brytania zaostrza prawo dotyczące terroryzmu

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt rządowej ustawy, która ma uniemożliwić automatyczne warunkowe zwalnianie z więzienia osób skazanych za terroryzm.

Rząd chce, aby weszła ona w życie jeszcze przed końcem lutego, aby uniemożliwić zwolnienie osób skazanych za terroryzm, które na mocy obecnego prawa mogą opuścić więzienie w lutym.

Jedną z takich osób jest Jamshed Javeed, który został skazany na sześć lat więzienia za przygotowanie ataków terrorystycznych, może zostać zwolniony warunkowo w tym miesiącu.


Po atakach terrorystycznych w Streatham i na London Bridge Boris Johnson zobowiązał się do powstrzymania automatycznych wcześniejszych zwolnień ekstremistów.

Zarówno Sudesh Amman, który został zastrzelony po dźgnięciu trojga ludzi w południowym Londynie w niedzielę, jak i Usman Khan, który zamordował dwóch absolwentów Uniwersytetu w Cambridge w grudniu, zostali uwolnieni w połowie swoich wyroków.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami niektórzy terroryści mogą przejść komisję warunkową po odbyciu zaledwie połowy swoich wyroków, w zależności od przestępstwa, za które zostali skazani i od zachowania więzieniu.

Jeśli zostaną uwolnieni, zostaną poddani kontroli policyjnej w okresie przejściowym, dopóki nie przystosują się z życia więziennego do życia publicznego.


Nowy rządowy projekt wprowadza zmiany, dzięki którym, skazani za terroryzm będą mogli być przedterminowo zwalniani dopiero po odbyciu dwóch trzecich kary i tylko za aprobatą komisji ds. zwolnień warunkowych, a nie, tak jak to jest obecnie, automatycznie po odbyciu połowy kary.

Nowe zasady mają się odnosić nie tylko do przyszłych skazanych, ale także do tych obecnie odbywających wyroki.

Teraz projekt trafi do Izby Lordów, która może do niego wnosić poprawki, lecz wobec braku głosów sprzeciwu w Izbie Gmin, są one mało prawdopodobne, zatem przed końcem lutego ustawa zapewne wejdzie w życie.

czwartek, 13 lutego 2020 16:35
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Przez dwa tygodnie nie mógł zawinąć do portu z powodu podejrzenia koronawirusa na pokładzie
  Czytaj następny artykuł:
83 osoby zakończyły kwarantannę w szpitalu w Liverpoolu. Nie wykryto u nich koronawirusa