Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Koronawirus: Osoby samozatrudnione, które straciły zarobki z powodu koronawirusa otrzymają zasiłek w wysokości 80% swoich dochodów?

Koronawirus: Osoby samozatrudnione, które straciły zarobki z powodu koronawirusa otrzymają zasiłek w wysokości 80% swoich dochodów?

Rząd chce wprowadzić poprawkę do rządowego pakietu pomocy dotyczącego koronawirusa, dzięki której osoby prowadzące własną działalność otrzymają pomoc finansową w wysokości 80% swoich dochodów miesięcznych - podało Metro.

Wcześniej Johnson i minister finansów Rishi Sunak przyznali, że zamknięcie tysięcy miejsc rozrywki będzie miało wielki wpływ na brytyjską gospodarkę, która już teraz odczuwa skutki epidemii koronawirusa i z której od kilku dni codziennie napływają informacje o kolejnych zwolnieniach bądź redukcjach płac.


Dlatego Minister finansów Rishi Sunak zapowiedział, że rząd podejmie działania, by wypłacić 80% pensji pracownikom, którzy nie mogą pracować z powodu epidemii koronawirusa.

"Dziś mogę ogłosić, że po raz pierwszy w naszej historii rząd zamierza wkroczyć i wypłacić ludziom wynagrodzenia" – oświadczył brytyjski minister finansów.

Każda firma, która z powodu epidemii nie może normalnie funkcjonować, może się zwrócić o pomoc do rządu, a ten pokryje 80 proc. wynagrodzenia pracowników do kwoty 2500 funtów miesięcznie.


"To oznacza, że pracownicy będą mogli zachować miejsca pracy, nawet jeśli ich pracodawcy nie będą mogli sobie pozwolić na płacenie im" – wyjaśnił Rishi Sunak.

Początkowo pakiet ten nie dotyczył osób prowadzących własną działalność, mogły one jedynie się ubiegać o 94,25 £ tygodniowo w ustawowego zasiłku chorobowego.

Teraz jednak zaproponowano poprawkę do rządowego pakietu pomocy.


Jeśli zostanie ona przyjęta to osoby wykonujące wolny zawód i osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymają 80% swoich miesięcznych zarobków netto uśrednionych z ostatnich trzech lat lub 2 917 £, w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa.

Sunak ogłosił, że ten system umożliwi ubieganie się o pomoc z datą wsteczną, od 1 marca począwszy i będzie na razie funkcjonował przez trzy miesiące, ale jeśli będzie trzeba jego funkcjonowanie może zostać wydłużone.

wtorek, 24 marca 2020 13:07
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjska armia dostarczyła sprzęt medyczny do szpitala św. Tomasza w Londynie.
 Czytaj następny artykuł:
Koronawirus: Metro wypełnione ludźmi pomimo blokady społecznej w Wielkiej Brytanii