Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania New York Times: Polacy z UK wracają do domu z powodu epidemii koronawirusa
New York Times: Polacy z UK wracają do domu z powodu epidemii koronawirusa

Na łamach New York Times opublikowano artykuł mówiący o tym, że wielu przestraszonych epidemią koronawirusa Polaków z Wielkiej Brytanii wraca do Polski.

Według Stephena Castle, powracający Polacy mówią, że spóźniona reakcja rządu brytyjskiego i niewydolna brytyjska służba zdrowia kontrastują z polskim systemem opieki zdrowotnej i zdecydowanymi działaniami polskiego rządu.

Epidemia spowodowała również, że wielu z nich straciło pracę.


W ostatnich tygodniach, kiedy kraje na całym świecie zamknęły swoje granice lub ustanowiły rygorystyczne warunki wjazdu, wiele osób znalazło się za granicą, zmuszonych do wyboru, gdzie i z kim chcą być w czasach kryzysu i niepokoju.

Dla wielu Polaków brytyjska reakcja na zagrożenie była zbyt wolna w porównaniu z reakcją w Polsce.

„Wydaje się, że polski rząd jest znacznie bardziej rygorystyczny” - powiedział 44-letni Jarosław, który pracował w UK przez 8 lat, ale ze względu na epidemię postanowił, że wróci do rodziny w Polsce.

Według Polaków, z którymi rozmawiał brytyjska Narodowa Służba Zdrowia nie wzbudza u nich zaufania, mimo że Brytyjczycy twierdzą, że obcokrajowcy ją wykorzystują. Jednak Polacy nie mają dobrych doświadczeń i uważają, że na wszystkie dolegliwości przepisywany jest Paracetamol.


Stephnen Castle porównuje Polskę, kraj, w którym mieszka około 38 milionów ludzi do Wielkiej Brytanii, w której mieszka 66 milionów ludzi.

Według niego w Polsce wirus wydaje się być jak dotąd dobrze powstrzymywany, o czym mają świadczyć liczby przypadków zachorowań i zgonów.

Według autora NYT ograniczenia w Polsce pojawiły się szybciej, 15 marca rząd zawiesił międzynarodowe loty i podróże kolejowe, zamykając się przed prawie wszystkimi obcokrajowcami, podczas gdy w Wielkiej Brytanii nadal odbywają się loty z punktów zapalnych epidemii, w tym z Iranu.

Według polskiej ambasady w Londynie w pierwszych pięciu dniach z programu "Lot do domu" skorzystało około 12 000 Polaków opuszczających Wielką Brytanię.


LOT poinformował, że w ciągu pierwszych 11 dni wykonał 266 takich lotów z całego świata - ponad jedna trzecia z Londynu, a część Edynburga.

Według NYT, kiedy Wielka Brytania ostatecznie poinstruowała ludzi, aby pozostali w domu, firmy nagle się zamknęły i wielu Polaków straciło pracę, szczególnie w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, pozostawiając im poczucie, że nie mają innego wyboru, jak wrócić do domu.

niedziela, 29 marca 2020 08:19
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Mniej niż 20 tys. zgonów z powodu epidemii będzie sukcesem
  Czytaj następny artykuł:
Na lotnisku w Birmingham powstaje kostnica, która pomieści kilkanaście tysięcy ciał