Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania PILNE: Pracownicy przebywający na „furlough” otrzymają 80% pensji do końca października
PILNE: Pracownicy przebywający na „furlough” otrzymają 80% pensji do końca października

Minister finansów Rishi Sunak potwierdził, że rządowy program finansowania pensji wypłacanej pracownikom firm niemogących normalnie funkcjonować z powodu epidemii koronawirusa, zostanie przedłużony do końca października.

20 marca premier nakazał zamknięcie tak szybko, jak to możliwe, wszystkich pubów, klubów, restauracji, kin, muzeów, siłowni i wszelkich miejsc rozrywki.


Później zostało to rozszerzone na wszystkie nieistotne sklepy, które sprzedają ubrania, książki i artykuły elektryczne.

Program pomocy dla gospodarki, który ma przede wszystkim uratować miejsca pracy został wprowadzony pod koniec marca. Program początkowo był wprowadzony na 3 miesiące, licząc od początku marca, potem został rozszerzony na kolejny miesiąc, a dziś o kolejne 4 miesiące.

Dziś Sunak potwierdził, że pracownicy będą nadal otrzymywać 80% swoich miesięcznych wynagrodzeń do wysokości 2500 GBP.


Minister finansów zapowiedział jednak, że od sierpnia wynagrodzenie wypłacane pracownikom ma być częściowo pokrywane przez firmy.

Wypowiadając się dzisiaj w Izbie Gmin, Sunak powiedział: „Do końca lipca nie będzie żadnych zmian. Następnie od sierpnia do października program będzie kontynuowany dla wszystkich sektorów i regionów Wielkiej Brytanii, ale z większą elastycznością w zakresie wspierania powrotu do pracy.

„Pracodawcy, którzy obecnie korzystają z tego programu, będą mogli zaoferować pracownikom przebywających na „furlough” pół etatu. Poprosimy też pracodawców, aby zaczęli dzielić się z rządem kosztami płacenia pensji”.

„Pełne szczegóły zostaną podane do końca maja, ale dziś chcę zapewnić wszystkich o jednej rzeczy, która się nie zmieni. Pracownicy dzięki wspólnym wysiłkom rządu i pracodawców będą nadal otrzymywać 80% swoich miesięcznych wynagrodzeń do wysokości 2500 GBP” – powiedział minister finansów.


Minister poinformował też, że obecnie z pomocy korzysta 7,5 miliona pracowników, w porównaniu z 6,5 miliona w zeszłym tygodniu.

Na razie nie wiadomo, czy pomoc zostanie również rozszerzona dla osób prowadzących własną działalność.

wtorek, 12 maja 2020 13:40
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne 627 osób zmarło po zakażeniu koronawirusem
  Czytaj następny artykuł:
Co trzeci zgon w Anglii i Walii ma związek z COVID-19