Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania UE grozi sankcjami Wielkiej Brytanii. Chodzi o złamanie umowy brexitowej
UE grozi sankcjami Wielkiej Brytanii. Chodzi o złamanie umowy brexitowej

Unia Europejska dała trzy tygodnie Borisowi Johnsonowi na wycofanie się z zamiarów złamania postanowień umowy brexitowej, a zarazem prawa międzynarodowego.

Jeśli Wielka Brytania się nie dostosuje, grożą jej sankcje finansowe lub gospodarcze. Stanowisko w tej sprawie zajęły także Stany Zjednoczone.


Tym razem chodzi o brytyjską ustawę dotyczącą rynku wewnętrznego, która zdaniem Brukseli, narusza zasady umowy brexitowej.

Opublikowany wczoraj projekt ustawy pozwala teoretycznie na to, by Londyn jednostronnie przekreślił ustalenia umowy brexitowej, między innymi w sprawie Irlandii Północnej.

To może skutkować powstaniem granicy między Republiką Irlandii ze stolicą w Dublinie a kontrolowaną przez Londyn północną częścią wyspy.

Wedle ustaleń kraj ten bowiem pozostać częścią jednolitego rynku unijnego w zakresie obrotu towarami, tak aby uniknąć przywrócenia "twardej" granicy z sąsiadującą z nią Irlandią.


Tymczasem zgodnie z projektem ustawy autonomiczne rządy Szkocji, Walii i właśnie Irlandii Północnej uzyskają uprawnienia w zakresie m.in. konieczności kontroli towarów przewożonych pomiędzy Irlandią Północną a pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa.

Zmiana tych ustaleń to nie tylko złamanie umowy rozwodowej, ale także praw międzynarodowych, twierdzi szefowa Komisji Europejskiej.

W sprawę zaangażowały się także Stany Zjednoczone, które zapowiedziały, że złamanie umowy z UE, sprawi, że Wlk. Brytania nie zawrze żadnej nowej umowy z USA.

Boris Johnson ma czas do końca miesiąca na wycofanie się z ustawy, która może złamać prawo międzynarodowe. W innym przypadku Unia Europejska nałoży sankcję finansowe lub gospodarcze na Wielką Brytanię.


Londyn odpowiada swoim oświadczeniem i nie robi ani kroku wstecz. "Parlament jest suwerenny i może przyjmować prawo, które narusza zobowiązania traktatowe Zjednoczonego Królestwa" - czytamy w oświadczeniu.

Woltę rządu Borisa Johnsona skrytykował dziś Michael Howard, eurosceptyk i były lider Partii Konserwatywnej. Mówił w Izbie Lordów, że projekt ustawy uderzy w reputację Zjednoczonego Królestwa jako kraju stojącego na straży rządów prawa na świecie.

Wcześniej swego następcę skrytykowali byli prawicowi premierzy - Theresa May i John Major.

piątek, 11 września 2020 07:27
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
2919 nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii
  Czytaj następny artykuł:
Część Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii będzie musiała zapłacić podatek w Polsce