Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Od piątku lockdown w Szkocji. Premier ma dziś ogłosić nowe restrykcje
Od piątku lockdown w Szkocji. Premier ma dziś ogłosić nowe restrykcje

Premier Szkocji Nicola Sturgeon ma ogłosić nową dwutygodniową blokadę kraju, która miałaby się rozpocząć w piątek o godzinie 19:00.

Lockdown, który jeszcze nie został oficjalnie potwierdzony, ma zapewnić tak zwany „Circuit break”, czyli przerwanie dalszej transmisji koronawirusa.

W Szkocji we wtorek odnotowano kolejne 697 przypadków koronawirusa w ciągu doby.


Nie zarejestrowano nowych zgonów, ale liczba przypadków szpitalnych wzrosła z 8 do 218 - w tym 22 na oddziale intensywnej terapii.

Według Scottish Sun Nicola Sturgeon ma wydać ogłoszenie w tej sprawie dziś po południu, po spotkaniu rządu i dyskusjach z doradcami.

Scottish Sun cytuje źródło z NHS, które twierdzi, że zostało powiadomione o nowej miniblokadzie, która ma się rozpocząć od 19:00 w piątek.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie ograniczenia zostaną wprowadzone, ale brytyjskie media spekulują, że nowe ograniczenia mogą spowodować tymczasowe zamknięcie pubów i restauracji, a nawet mogą obejmować zakaz podróżowania.


Według dokumentu, który wyciekł kilka tygodni temu, wynika, że nowe ograniczenia mające przerwać dalszą transmisję koronawirusa mogą również zostać nałożone na wizyty w domach opieki i szpitalach.

Zakłady fryzjerskie i kosmetyczki również mogłyby zostać ponownie zamknięte.

Możliwe jest też wprowadzenie limitów podróży do 5 lub 30 mil oraz wprowadzenie zdalnej nauki dla dzieci i studentów.

Ostatnio jednak premier Sturgeon odrzuciła sugestie, że szkoły mogłyby przejść na naukę zdalną lub w niepełnym wymiarze godzin.


Według wcześniejszych wypowiedzi premier, decyzja o lockdownie musi być wyważona tak alby miał, jak najmniejszy wpływ ekonomiczny, żeby ludzie nie stracili pracy.

Sturgeon powiedziała, że chciałaby powiadomić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem o każdej nowej blokadzie kraju.

W Wielkiej Brytanii rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mają kompetencje, by samodzielnie podejmować decyzje w takich kwestiach jak wprowadzenie lockdownu.

wtorek, 06 października 2020 08:01
 


Czytaj poprzedni artykuł:
D. Trump: Nie bójcie się koronawirusa, nie dajcie mu się zdominować
  Czytaj następny artykuł:
12 594 nowych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii