Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Dzieło Banksy’ego „Show Me The Monet” sprzedane za blisko 10 mln dolarów

Dzieło Banksy’ego „Show Me The Monet” sprzedane za blisko 10 mln dolarów

Obraz Banksy’ego „Show Me The Monet” został sprzedany za ponad 9,8 mln dolarów (ok. 38 mln zł). Telefoniczna licytacja odbyła się w londyńskiej siedzibie domu aukcyjnego Sotheby's.

Dzieło nawiązuje do "Mostu nad stawem z liliami wodnymi" Claude'a Moneta. Artysta uliczny dodał jednak do sielankowego widoku śmieci, które znalazły się w stawie. Banksy namalował tam koszyki sklepowe oraz pachołek drogowy. Tytuł pracy jest grą słów – oznacza "Pokaż mi Moneta", jednak brzmi jak idiom „show me the money”, który oznacza „dawaj kasę” lub dosłownie „pokaż, skąd pochodzą te pieniądze”.


Prowadzący aukcje opisał dzieło jako „złożony dialog dotyczący problemów naszych czasów”.

8-minutową aukcję wygrał klient Patti Wong, prezes filii Sotheby's w Azji. Anonimowy kupiec prawdopodobnie pochodzi właśnie z tego kontynentu. Licytacja zakończyła się na kwocie 6,4 mln funtów (ok. 32 mln zł), ale z opłatami całkowita cena za dzieło wyniesie 7,55 mln funtów, czyli ponad 9,8 mln dol.

To druga najwyższa w historii cena za dzieło Banksy'ego. W zeszłym roku obraz „Devolved Parliament” został sprzedany za 12 milionów dol.

Prace Banksy’ego wielokrotnie trafiały na aukcje, jednak sam artysta uliczny wielokrotnie kpił z kolekcjonerów i krytyków sztuki. W 2018 r. obraz „Dziewczyna z balonem” dokonał autodestrukcji po tym jak kupił ją niezidentyfikowany europejski kolekcjoner za 1,4 miliona dolarów na aukcji w Sotheby's. Tuż po zakończonej aukcji, płótno dzieła zmieliło się w połowie dzięki umieszczonej w ramie niszczarce.


Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów. Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

czwartek, 22 października 2020 14:36
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Dwie osoby zginęły w wybuchu gazu w Londynie. Ewakuowano mieszkańców okolicy
 Czytaj następny artykuł:
Prawie 27 tys. zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii