Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Miesięczny lockdown nie wystarczy, by normalnie spędzić święta Bożego Narodzenia

Miesięczny lockdown nie wystarczy, by normalnie spędzić święta Bożego Narodzenia

Naukowcy ostrzegają, że miesięczny ogólnokrajowy lockdown może nie wystarczyć, aby zezwolić ludziom na spotkania podczas świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli od 2 grudnia kraj ponownie wróci do 3 poziomowego systemu restrykcji, to wskaźnik zakażeń powróci do poziomów obserwowanych na początku miesiąca, wynika najnowszych dokumentów opublikowanych przez naukową grupę doradczą SAGE.


Według dokumentów rodziny będą mogły się spotykać podczas świąt Bożego Narodzenia tylko wtedy, gdy wskaźnik R pozostanie poniżej jednego przez „jakiś czas”.

Dokumenty zostały przygotowane przez rządową grupę doradczą 4 listopada, czyli w przeddzień wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu.

Od 5 listopada obowiązuje nakaz pozostawania w domach, o ile ktoś nie ma uzasadnionego powodu do wyjścia, takiego jak nauka, praca, niezbędne zakupy, opieka nad osobą potrzebującą czy ćwiczenia fizyczne.

Wszystkie nieistotne sklepy zostały zamknięte na miesiąc. Lokale gastronomiczne, takie jak restauracje, bary i puby, muszą zostać zamknięte, ale nadal mogą oferować posiłki na wynos i dostawy posiłków do domu.

W przeciwieństwie do pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii, który wprowadzono w marcu, szkoły i uczelnie pozostaną otwarte.


Premier Boris Johnson twierdził, że tygodnie lockdownu w Anglii wystarczą, aby wywrzeć rzeczywisty wpływ na liczbę zakażeń koronawirusem.

Johnson wyraził nadzieję, że dzięki temu będzie możliwe spędzenie Bożego Narodzenia „tak normalnie, jak to możliwe”.

Jednak jego doradcy są zupełnie innego zdania. W dokumencie czytamy: „Jeśli Anglia powróci do tego samego systemu restrykcji, który obowiązywał przed 5 listopada, to współczynnik transmisji koronawirusa powróci do tego samego, który obserwujemy obecnie (przed wprowadzeniem lockdownu)”.

sobota, 14 listopada 2020 10:39
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Główny doradca Borisa Johnsona odszedł w trybie natychmiastowym
 Czytaj następny artykuł:
27 301 zakażeń koronawirusem i 376 zgonów w ciągu doby w UK


Global Centre