Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Dzień, który zmienił świat na zawsze. Minął rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa

Dzień, który zmienił świat na zawsze. Minął rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa

Rok temu na świecie rozpoczęła się pandemia, jakiej nie widziano od czasu hiszpańskiej grypy, która miała miejsce ponad sto lat temu.

17 listopada ubiegłego roku życie na ziemi zmieniło się na zawsze, to właśnie w tym dniu w chińskim mieście Wuhan u pierwszej osoby na świecie wykryto koronawirusa.

Wirus pochłonął obecnie życie ponad 1,33 miliona istnień na całym świecie, a liczba przypadków przekroczyła 55 milionów w 190 krajach.


Na początku grudnia potwierdzono, że wirus rozprzestrzenił się poza epicentrum.

Pod koniec miesiąca chiński rząd ostrzegł WHO, mówiąc, że w Wuhan wykryto wiele przypadków zapalenia płuc o nieznanej przyczynie.

RAF zaczął sprowadzać obywateli brytyjskich do domu i przewozić ich do Brize Norton. Zostają zabrani do szpitala w Wirral, a następnie poddani kwarantannie przez 14 dni.

11 stycznia 2020 zmarł 61-letni mężczyzna, który oprócz Covid-19 chorował też na inne choroby. Został on uznany za pierwszą potwierdzoną ofiarę śmiertelną nowego wirusa na świecie.

31 stycznia wirus po raz pierwszy dociera do Wielkiej Brytanii. Dwóch członków tej samej rodziny miało wynik pozytywny.

10 lutego rząd Wielkiej Brytanii ogłasza koronawirusa jako „poważne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

5 marca odnotowano pierwsze zgony z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii -  jako pierwsza zmarła 70-letnia kobieta z Reading, drugą ofiarą był 80-letni mężczyzna z Milton Keynes, który zmarł później tego samego dnia.


Rząd zaczął opracowywać plan działania, jednak 10 marca odbył się Cheltenham Festival, w którym uczestniczyło 150 000 osób. Następnego dnia tysiące hiszpańskich kibiców przyjechało do Liverpoolu na mecz Athletico Madryt. Doradcy rządowi ciągle uważali, że duże wydarzenia nie będą miały wpływu na rozwój epidemii.

Tego samego dnia Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza koronawirusa jako pandemię.

20 marca brytyjski rząd zamyka wszystkie szkoły i pozostaną one zamknięte aż do września.

23 marca, Johnson w dramatycznym i historycznym przemówieniu telewizyjnym ogłosił drastyczne ograniczenia w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Brytyjczycy mogli wychodzić z domu tylko po zakupy, do lekarza, do pracy, która jest niezbędna i której nie można wykonywać zdalnie, a także raz dziennie na spacer lub by poćwiczyć na powietrzu — ogłosił premier Boris Johnson. Zabronione zostały też spotkania więcej niż dwóch osób, o ile nie mieszkają razem, a także wszystkie uroczystości jak chrzciny czy śluby, z wyjątkiem pogrzebów.

W dniu ogłaszania pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło już 364 osoby, a zraziło się 6650 osób.

26 marca o godzinie 20:00 ludzie z całej Wielkiej Brytanii bili brawo dla pracowników służby zdrowia. Ten gest powtarzano w kolejne dziewięć czwartków, aż do 28 maja.

Dzień później premier Johnson uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeszedł koronawirusa w ciężki sposób. Przez 10 dni przebywał w szpitalu, w tym trzy doby na oddziale intensywnej terapii, a lekarze rozważali, czy podłączyć go do respiratora. Stał się on pierwszym urzędującym przywódcą na świecie, który trafił do szpitala z powodu koronawirusa.

W maju Wielka Brytania wyprzedziła Włochy pod względem ilości zgonów, stając się krajem o największej liczbie ofiar śmiertelnych w Europie – zmarło ponad 32 000 osób.

13 maja Johnson ogłosił, że chce, aby ludzie, którzy nie mogą pracować w domu, wrócili do pracy. Ogłasza też rozluźnienie ograniczeń i stopniowe otwieranie sklepów.

1 czerwca, wbrew radom związków nauczycielskich, rząd zezwala na powrót uczniów klas pierwszej i szóstej do szkoły.

W czerwcu wprowadzono też nakaz noszenia okryć twarzy w transporcie publicznym. Rząd  wprowadza bańki wsparcia, które pozwalają osobom samotnym pozostać na noc w innym domu.

Później rząd zezwala na ponowne otwarcie pubów, kin i restauracji a dystans społeczny zostaje zmniejszony do jednego metra.

Pod koniec miesiąca w Leicester został wprowadzony lockdown z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków koronawirusa.


Na początku lipca rząd zezwala na podróże do 59 krajów, ale wprowadza też obowiązek  poddania się 14-dniwej kwarantannie po przyjeździe do wielkiej Brytanii.

Zezwolono również na ponowne otwarcie parków wodnych i odkrytych basenów i salonów kosmetycznych...

We wrześniu dzieci wracają do szkoły, rząd wprowadza lokalne lockdowny oraz zasadę sześciu co oznacza, że zgromadzenia ponad sześciu osób w Anglii będą nielegalne.

28 września liczba ofiar śmiertelnych na świecie sięga miliona, a w Wielkiej Brytania wynosi ona 42 tysiące.

W połowie października zostaje wprowadzony 3-stopniowy system lockdownu lokalnego.

5 listopada rozpoczyna się drugi ogólnokrajowy lockdown w Anglii, a zaledwie pięć dni później Pfizer twierdzi, że ich szczepionka jest w 90% skuteczna przeciwko wirusowi.

11 listopada liczba zgonów w Wielkiej Brytanii  przekroczyła 50 000. Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, w którym odnotowano 50 000 zgonów w Europie. Następnego dnia Wielka Brytania ogłosiła największy codzienny wzrost liczby nowych przypadków, odnotowując 33 470 przypadków koronawirusa.

wtorek, 17 listopada 2020 10:28
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Koronawirus: Pacjenci szpitala w Poznaniu: W nocy jesteśmy sami. Ludzie umierają
 Czytaj następny artykuł:
Czterodniowy tydzień pracy sposobem na wyjście z kryzysu związanego z koronawirusem


Global Centre