Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Konfiskowane kanapki, zakaz przewożenia mięsa. Barnier: to Wielka Brytania wybrała taki wariant Brexitu

Konfiskowane kanapki, zakaz przewożenia mięsa. Barnier: to Wielka Brytania wybrała taki wariant Brexitu

Kontrole na granicach to nieuchronna konsekwencja brexitu - powiedział unijny negocjator Michel Barnier.

Według niego to Wielka Brytania wybrała taki wariant, który utrudnia handel i podróże.

Michel Barnier ostrzegł, że wielu nowych praw utrudniających handel między Unią Europejską a Londynem będzie niemożliwych do złagodzenia.


Według niego nieuniknione konsekwencje Brexitu zaczynają się objawiać dla przedsiębiorstw w całej Europie, a także dla zwykłych podróżnych.

Główny negocjator Unii Europejskiej ds. Brexitu powiedział, że niektóre rzeczy „zmieniły się na dobre” w wyniku wyborów politycznych Wielkiej Brytanii.

Zauważył jednak, że „opuszczenie jednolitego rynku wiąże się z mechanicznymi, oczywistymi i nieuniknionymi konsekwencjami i tego właśnie chcieli Brytyjczycy”.

W wywiadzie dla grupy reporterów podkreślił, że Wielka Brytania ryzykuje utratę swoich bezcłowych i bezkontyngentowych praw handlowych z Unią Europejską, jeśli odbiegnie zbyt bardzo poniżej europejskich norm regulacyjnych.

Wskazał na niedawną kontrowersję dotyczącą decyzji rządu Wielkiej Brytanii o zezwoleniu na stosowanie zakazanego w Unii Europejskiej pestycydu.

Michel Barnier odniósł się też do konfiskaty kanapek z mięsem na granicy holenderskiej


Według niego to Wielka Brytania wybrała taki wariant, który utrudnia handel i podróże. Teraz obie strony muszą nauczyć się żyć ze zmianami strukturalnymi wynikającymi z Brexitu, począwszy od kontroli importu produktów rolnych, a skończywszy na zakazie przewożenia kanapek z mięsem przy przekraczaniu granicy.

Po Brexicie przepisy zabraniają wwożenia do Unii Europejskiej mięsa, produktów mlecznych, owoców, warzyw i ryb. Podobne przepisy obowiązują przy wjeździe do Wielkiej Brytanii.

Film wyemitowany w holenderskiej telewizji pokazuje, jak pracownicy graniczni przeszukają pojazdy i konfiskują kanapki od kierowców.

Urzędnicy wyjaśniają przestraszonym kierowcom samochodów i ciężarówek na terminalu promowym Hook of Holland, że od czasu brexitu nie wolno przywozić do Europy niektórych produktów spożywczych m.in. mięsa, owoców, warzyw i ryb.

Jeden ze zdezorientowanych kierowców poprosił, aby celnik zabrał mięso, a zostawił chleb.

Jednak celnik odmawia, mówiąc, że wszystko zostanie skonfiskowane i żartując: „Welcome to the Brexit, Sir”.


Wraz z początkiem 2021 roku Wielka Brytania całkowicie opuściła struktury Unii Europejskiej i zakończył się roczny okres przejściowy.

Komisja Europejska poinformowała, że taki zakaz jest konieczny, ponieważ mięso i nabiał mogą zawierać patogeny powodujące choroby zwierzęce jak pryszczyca czy afrykański pomór świń, co jest zagrożeniem dla zdrowia zwierząt w Unii Europejskiej.

Surowe stanowisko w sprawie nowo narzuconych zasad zostało potępione przez Andrewa Bridgena, który opowiadał się za brexitem. Uważa on, że zabieranie kanapek jest żałosne i jest to szukanie dziury w całym.

Według niego zarówno Holendrzy, jak i wszyscy w UE wiedzą, że Wielka Brytania ma najwyższe standardy żywności w Europie.

piątek, 15 stycznia 2021 08:32
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania zamyka wszystkie „korytarze podróżne”. Obowiązkowa kwarantanna i testy
 Czytaj następny artykuł:
Śnieżyce w Anglii. Pogotowie w Yorkshire ogłasza stan wyjątkowy