Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Kobieta odmawiająca założenia maski „wyrzucona” z Sainsbury's przez policję

Kobieta odmawiająca założenia maski „wyrzucona” z Sainsbury's przez policję

Kobieta odmawiająca założenia maski nagrała moment, gdy dwoje policjantów wyprosiło ją ze sklepu Sainsbury's.

Autorka filmu wydrukowała kartkę z rządowej strony internetowej, jako swoje potwierdzenie, że ma prawo być w supermarkecie bez zakrycia twarzy.

Jednak Sainsbury's, podobnie jak inne supermarkety, takie jak Morrison's i Tesco w Wielkiej Brytanii, zaostrzyły swoją politykę dotyczącą masek, odmawiając wejścia klientom, którzy nie chcą założyć masek i nie mają stosownego dokumentu.

Również policjantka powiedziała, że nie wystarczy pokazać czegoś, co każdy może wydrukować w domu.

Kobieta, jednak ciągle twierdziła, że jest zwolniona z obowiązku noszenia maski i nie potrzebuje na to dowodu. Gdy policjant spytał, z jakiego powodu jest zwolniona, odmówiła podania powodu, twierdząc, że nie ma prawa się o to jej pytać.

Na filmie nagranym w supermarkecie w Kent w Wielkiej Brytanii można następnie zobaczyć, jak funkcjonariusze wyjaśniają, że kierownik sklepu nie zgadza się jej obsługiwać, po czym wyprowadzają ją z supermarketu.

Kobieta, która umieściła nagranie w mediach społecznościowych, na koniec powiedziała, że jest dyskryminowana, że funkcjonariuszom grozi za to grzywna w wysokości do 9 000 funtów i pozwie ich do sądu.  Następnie filmuje numery ich odznak policyjnych i policjanci ją wyprowadzają.


Rzecznik policji w Kent odniósł się zajścia: „O godzinie 10.55 w sobotę 16 stycznia 2021 policja w Kent została wezwana do Sainsburys w Dartford, aby pomóc personelowi, który poprosił mężczyznę i kobietę o opuszczenie sklepu z powodu braku maski. Funkcjonariusze rozmawiali z parą, która została następnie wyprowadzona ze sklepu. Żadne dalsze działania nie zostaną podjęte”.

Co mówi rządowa strona internetowa na temat masek?

Według rządowej strony internetowej policja może podjąć interwencje, jeśli obywatele nie zastosują się do przepisów dotyczących zasłaniania twarzy bez ważnego powodu medycznego.

Jednak na tej samej stronie napisano również, że osoby, których stan zdrowia lub niepełnosprawność zezwala na niezakrywanie twarzy, nie muszą przedstawiać żadnych pisemnych dowodów na to.


Nie muszą też prosić lekarza o list potwierdzający, że są zwolnieni z obowiązku noszenia masek.

Według rządowej strony niektórzy jednak mogą czuć się bardziej komfortowo, mając jakąś kartę, dlatego każdy może sobie wydrukować kartę, korzystając z szablonu znajdującego się na stronie rządowej.

Jednak posiadanie karty zwolnienia lub identyfikatora jest osobistym wyborem i nie jest wymagane przez prawo — napisano na gov.uk

poniedziałek, 18 stycznia 2021 15:13
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Bursztynowy Alert: Sztorm Christoph nadciąga nad Wielką Brytanię. Istnieje zagrożenie dla życia
 Czytaj następny artykuł:
Ten supermarket został uznany za najtańszy w Wielkiej Brytanii, pokonując Aldi, Asdę i Morrisons...