Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Sztorm Christoph sieje spustoszenie w UK. Armia w stanie gotowości, 291 alertów powodziowych

Sztorm Christoph sieje spustoszenie w UK. Armia w stanie gotowości, 291 alertów powodziowych

Sztorm Francis, który uderzył w Wielką Brytanię, doprowadził do licznych podtopień i powodzi.

W całym kraju obowiązują ostrzeżenia pogodowe o ulewnych deszczach. Sztorm Christoph może też przynieść silne wiatry i opady śniegu oraz wywołać powodzie.

W niektórych częściach kraju w ciągu dwóch dni spadnie tyle opadów deszczu, ile zazwyczaj spada w dwa miesiące.


Agencja ochrony środowiska wydała dziś rano 48 ostrzeżeń o powodziach i 174 alertów powodziowych w Anglii oraz 53 ostrzeżenia o powodziach i 11 alertów powodziowych w Walii i 5 ostrzeżeń o powodziach w Szkocji.

Najpoważniejsze — bursztynowe ostrzeżenie przed deszczem — wydane przez biuro meteorologiczne Met Office obowiązuje w niektórych częściach Midlands i północnej Anglii.

Z kolei mniej poważne żółte ostrzeżenie obowiązuje w pozostałej części Anglii, części Szkocji i Irlandii Północnej.

Storm Christoph wywołał zaniepokojenie ludzi mieszkających na terenach zniszczonych przez powodzie pod koniec 2019 roku, którzy teraz ponownie przygotowują się na najgorsze.

Według The Telegraph w stan gotowości została dziś postawiona armia, aby pomóc w przypadku ewentualnej powodzi.

Simon Partridge z Met Office wyjaśnił: „To nie jest tradycyjny rodzaj sztormu, będzie wietrznie, ale jego siła nie opiera się na sile wiatru, a na zakłóceniach spowodowanych przez ulewny deszcz”.


„Są już takie części Kumbrii, w których od północy we wtorek spadło już ponad 80 mm deszczu i jest duża liczba miejsc, w których spadło 50 mm. W ciągu następnych 24-36 godzin będziemy obserwować dalszy deszcz” - dodał.

Według danych Agencji Ochrony Środowiska między północą a 18:00 we wtorek w Honister Pass w Cumbrii spadło 77 mm deszczu.

W niektórych częściach kraju ulewny deszcz spowodował podniesienie się poziomu rzek.

Niektóre drogi są zamknięte, a kierowcy zmagają się z powszechnymi zakłóceniami w podróży.

We wtorek nastąpiły również zakłócenia w transporcie kolejowym, Network Rail odnotowała wiele opóźnień i zamknięć niektórych linii na północnym zachodzie.

Z powodu spodziewanych obfitych opadów deszczu zarówno w Greater Manchester, jak i w części Yorkshire został dziś ogłoszony stan wyjątkowy.

Biuro meteorologiczne ostrzega, że w najbliższych godzinach istnieje duże ryzyko powodzi, zalania budynków, niektóre domy i firmy mogą zostać zalane i uszkodzone przez wodę.


Szybko płynące rzeki lub głębokie wody powodziowe mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Biuro meteorologiczne ostrzega też przed ewentualnymi opóźnieniami w transporcie drogowym i kolejowym na skutek powodzi. Możliwe są opóźnienia a niektóre pociągi i autobusy mogą zostać całkowicie odwołane.

Deszcz i powodzie mogą prowadzić do trudnych warunków jazdy i zamknięć niektórych dróg, a niektóre regiony mogą zostać odcięte na skutek zalania drogi.

Należy się też przygotować na możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu i innych usług, jak brak Internetu lub brak sygnału telefonii komórkowej.

środa, 20 stycznia 2021 11:59
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejny smutny rekord w Wielkiej Brytanii. W ciągu doby odnotowano aż 1 820 zgonów spowodowanych Covid-19
 Czytaj następny artykuł:
Klient Asdy uderzony w twarz, bo zwrócił uwagę kobiecie, aby nie dotykała produktów