Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Boris Johnson odmówił wykluczenia czwartego lockdownu

Boris Johnson odmówił wykluczenia czwartego lockdownu

Przemawiając na poniedziałkowej konferencji prasowej, Boris Johnson odmówił wykluczenia czwartego lockdownu.

Premier nie chciał obiecać, że w późniejszym okresie pandemii będzie można uniknąć kolejnych ogólnokrajowych ograniczeń dystansu społecznego.

Zapytany, czy mógłby zagwarantować, że nie będzie kolejnego ogólnokrajowego lockdownu, Johnson powiedział: „Nie, nie mogę udzielić takiej gwarancji, oczywiście, że nie. Walczymy z naturą, z chorobą, która może mutować i się zmieniać”.


„Jestem jednak coraz bardziej pewny i bardziej optymistycznie nastawiony do samego zakresu możliwości, jakie się otwierają dzięki szczepieniom — ustalę plan działań, który będę w stanie podać 22 lutego” - dodał.

Wypowiedź premiera miała miejsce po tym, jak jeden z ekspertów Stephen Reicher ostrzegł, że krajowi grozi kolejny całkowity lockdown, jeśli bieżący nie zostanie właściwie wykorzystany i ograniczenia zostaną zniesione za szybko.

Premier zapowiedział, że 22 lutego przedstawi plan działania z konkretnymi datami znoszenia ograniczeń.

Według najnowszych danych lockdown może zostać zniesiony najwcześniej 8 marca, jako pierwsze miałyby zostać otwarte szkoły.

Później w ramach stopniowego łagodzenia działalność mogłyby wznowić wszystkie nieistotne sklepy, a na końcu puby i restauracje.


Naukowcy jednak mają obawy, że zbyt wczesne złagodzenie zasad może doprowadzić do kolejnego wzrostu liczby infekcji i kolejnych lockdownów nawet pomimo szybkiego wprowadzenia szczepień.

Profesor Stephen Reicher ostrzegł również, że podanie dat mówiących, kiedy ograniczenia zostaną zniesione, może wywołać niepokój społeczny, jeśli nie uda się znieść ograniczeń w terminie.

Członek grupy naukowej ds. zachowań w okresie pandemii, która doradza rządowi, powiedział, że rozumie potrzebę powiadomienia ludzi i chęć dawania nadziei.

Ostrzegł jednak, że należy to robić „stopniowo” i „ostrożnie”, przypominając innych naukowców, którzy ostrzegali, że należy wyciągać wnioski z poprzednich błędów, które popełniono, zbyt szybko łagodząc restrykcje.

wtorek, 16 lutego 2021 08:38
 


Czytaj poprzedni artykuł:
W Wielkiej Brytanii wykryto kolejny wariant koronawirusa
 Czytaj następny artykuł:
Meghan i Harry spodziewają się drugiego dziecka