Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Osoby w wieku 18 – 29 lat w UK otrzymają szczepionkę Pfizera lub Moderny

Osoby w wieku 18 – 29 lat w UK otrzymają szczepionkę Pfizera lub Moderny

Wczoraj ogłoszono, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii w wieku 18-29 lat w miarę otrzymają możliwości alternatywę dla szczepionki Oxford-AstraZeneca ze względu na obawy dotyczące możliwego związku między szczepionką a rzadkimi zakrzepami krwi.

Decyzja pojawiła się po tym, gdy Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że powikłania zakrzepowe zostaną uznane za potencjalne skutki uboczne szczepionki.


Wtedy brytyjski Komitet ds. Szczepień i Szczepień (JCVI) ogłosił, że osobom w wieku od 18 do 29 lat należy zaoferować alternatywę dla Oxford-AstraZeneca.

Minister zdrowia Hancock powiedział, że rząd jest „całkowicie szczery” wobec Brytyjczyków na temat skutków ubocznych szczepionki, nawet jeśli są one „niezwykle rzadkie”.

Wielka Brytania ma „więcej niż wystarczającą” liczbę dawek szczepionek Pfizer i Moderna dla osób poniżej 30 roku życia, zapewnił w wywiadzie dla Sky News Matt Hancock.

Powiedział też, że 8,5 miliona osób w wieku 18-29 lat, które czekają na szczepionkę, będzie mogło wybrać, czy wolałyby otrzymać szczepionkę Pfizer, czy Moderna.


Według Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) do 31 marca u 79 osób powstały zakrzepy krwi po otrzymaniu szczepionki.

Dziewiętnaście z nich — w tym trzy osoby poniżej 30 roku życia — później zmarło, chociaż nie ustalono, jaka była przyczyna w każdym przypadku.

Według Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej ryzyko śmierci wynosi jeden do 250 000, czyli 0,0004%.

Przemawiając podczas wizyty na lotnisku Newquay w Kornwalii, premier Wielkiej Brytanii Johnson starał się zapewnić Brytyjczyków, że szczepionka Oxford-AstraZeneca jest bezpieczna i wezwał osoby, które otrzymały już pierwszą szczepionkę, aby upewniły się, że pójdą po drugą, gdy otrzymają wezwanie.


czwartek, 08 kwietnia 2021 09:08
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania może osiągnąć odporność stadną w ciągu kilku dni
 Czytaj następny artykuł:
EMA: Zakrzepy krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneca, to możliwe skutki uboczne szczepionki