Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Królowa Elżbieta wygłosiła mowę tronową

Królowa Elżbieta wygłosiła mowę tronową

Elżbieta II wygłosiła we wtorek mowę tronową. Było to pierwsze takie wydarzenie po śmierci księcia Filipa.

W wygłoszonej mowie tronowej brytyjska królowa przedstawiła plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nadchodzący rok.

Rząd będzie się koncentrować na odbudowie kraju ze skutków pandemii COVID-19.


– Priorytetem mojego rządu jest zapewnienie narodowej odnowy po pandemii, która sprawi, że Zjednoczone Królestwo będzie silniejsze, zdrowsze i bardziej zamożne niż wcześniej. Aby to osiągnąć, mój rząd będzie wyrównywał szanse we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa, wspierając miejsca pracy, przedsiębiorstwa i wzrost gospodarczy oraz zajmując się wpływem pandemii na usługi publiczne – zapowiedziała Elżbieta II w trwającym 10 minut przemówieniu, które pisane jest przez członków rządu.

Rząd zapowiedział 30 projektów ustaw w tym te już przedstawione Izbie Gmin podczas poprzedniej sesji, które zamierza przyjąć w nadchodzącym roku.

Duża część ustaw jest realizacją powtarzanego przez premiera Johnsona hasła wyrównywania szans między poszczególnymi regionami kraju.

Wśród zapowiedzi znalazł się projekt ustawy zwiększający finansowanie sił zbrojnych.

Znalazła się również ustawa, która ma poprawiać szczelność granic i zniechęcać do nielegalnych prób przedostawania się do Wielkiej Brytanii.


A także projekt ustawy o policji, przestępczości, wyrokach, sądach, który był przyczyną niedawnych protestów ulicznych.

Rząd chce też uchylić obecną ustawę o stałej pięcioletniej kadencji parlamentu i wrócić do sytuacji, w której premier będzie miał prawo w dowolnym momencie rozpisać nowe wybory.

Rząd chce też wprowadzić ustawę ułatwiającą budownictwo mieszkaniowe i regulującą  zasady bezpieczeństwa budowlanego.

Zwiększony ma też zostać dostęp do edukacji dla dorosłych,  przedstawiono również ustawy o redukcji emisji, i trzech ustaw o dobrostanie zwierząt.

W mowie tronowej wspomniane zostało też wprowadzenie zakazu terapii konwersyjnej, czyli polegającej na zmianie orientacji seksualnej, jednak to ma być najpierw przedmiotem konsultacji.

wtorek, 11 maja 2021 16:30
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Indyjski wariant koronawirusa może rozprzestrzeniać się o 60% szybciej niż brytyjski
 Czytaj następny artykuł:
Polka wygrała 23 tys. funtów odszkodowania od byłego pracodawcy