Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielkiej Brytanii grozi „znacząca” 3 fala epidemii. W ciągu tygodnia liczba przypadków wzrosła o 50%

Wielkiej Brytanii grozi „znacząca” 3 fala epidemii. W ciągu tygodnia liczba przypadków wzrosła o 50%

W Wielkiej Brytanii odnotowano wczoraj najwyższą od lutego dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

Z rządowych danych wynika, że w ciągu doby w kraju koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 7540 osób.


To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 26 lutego, gdy odnotowano 8523 zakażenia.

Dane pokazują też, że w ciągu ostatnich siedmiu dni zarejestrowano 42 275 przypadków koronawirusa, co stanowi 50% wzrost w porównaniu z 28 223 przypadkami w ciągu ostatnich siedmiu dni.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zmarło też 6 osób, u których w ciągu 28 dni przed śmiercią wykryto koronawirusa.

Profesor Neil Ferguson z Imperial College London ostrzegł, że istnieje ryzyko „znacznej trzeciej fali” epidemii koronawirusa.


Wczoraj podczas briefingu dla mediów powiedział, że dane zebrane przez Scientific Pandemic Influenza Group on Modelling, która jest podgrupą Naukowej Grupy Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Sage), sugerują, że mamy do czynienia z trzecią falą epidemii.

„Zasadniczo uważam, że istnieje ryzyko znacznej trzeciej fali, ale nie możemy jednoznacznie określić jej skali – może ona być znacznie niższa niż druga fala lub może być tego samego rzędu wielkości” - powiedział.

„To zależy od tego, czy szczepionki nadal chronią ludzi przed hospitalizacją i śmiercią w związku z wariantem Delta, a także kilkoma innymi niewiadomymi” - dodał.

Profesor powiedział też, że ma nadzieję, że „w ciągu najbliższych kilku tygodni” eksperci będą mogli wyraźniej zobaczyć, jaki jest stosunek przyjęć do szpitala do zakażeń, chociaż można już stwierdzić, że „szczepienia zmieniły ten stosunek” na lepszy.


Neil Ferguson, epidemiolog i profesor biologii matematycznej z Imperial College London był głównym doradcą rządu w dziedzinie epidemiologii, gdy wprowadzono lockdown w marcu.

To on rok temu przekonywał premiera Borisa Johnsona do wprowadzenia bardziej drakońskich metod w walce z koronawirusem.

Ferguson przewidywał, że jeśli nie podjęte zostaną żadne działania, liczba zgonów może sięgnąć 0,5 mln, a jeśli będą one na ograniczoną skalę - 250 tys.

czwartek, 10 czerwca 2021 07:58
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ewakuacja hotelu w pobliżu szczytu G7 w Kornwalii
 Czytaj następny artykuł:
Zaostrzenie wytycznych dotyczących podróży i masowe testy w Birmingham