Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania W ciągu 2 tygodni może zabraknąć mięsa w Wielkiej Brytanii

W ciągu 2 tygodni może zabraknąć mięsa w Wielkiej Brytanii

Eksperci z branży spożywczej ostrzegają, że w supermarketach w Wielkiej Brytanii za niecałe dwa tygodnie zabraknie brytyjskiego mięsa.

Rosnąca cena gazu doprowadziła do poważnych problemów w łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii – co może wpłynąć na Boże Narodzenie – i prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu rachunków dla gospodarstw domowych i bankructwa firm energetycznych.


Jednak oznacza za to również, że niektóre zakłady, które odpowiadają za około 60% produkcji CO2, nagle zostały zamknięte.

CO2 jest szeroko stosowany w przemyśle mięsnym, szczególnie w przypadku kurczaków i wieprzowiny, zarówno do zabijania zwierząt, jak i do przechowywania mięsa w chłodniach.

Nick Allen, dyrektor naczelny Brytyjskiego Stowarzyszenia Przetwórców Mięsa, powiedział, że fabryki zamknięto „w bardzo szybkim czasie bez ostrzeżenia” – pozostawiając producentom zapasy CO2, które starczą od pięciu do 15 dni.

Nick Allen powiedział Sky News, że kiedy wyczerpie się CO2, ubój będzie musiał się zatrzymać, ponieważ około 80% świń i drobiu jest zabijanych przy użyciu gazu.


Allen powiedział: „Będą musieli przestać. Oznacza to, że zwierzęta będą musiały pozostać na farmie. Co spowoduje ogromne problemy rolników w zakresie dobrostanu zwierząt, a brytyjska wieprzowina i brytyjski drób znikną z półek sklepowych”.

„Już za dwa tygodnie zobaczymy realny wpływ braku gazu na półki w supermarketach” - dodał.

Wcześniej inny ekspert ostrzegł, że kupujący mogą zauważyć brak produktów w jeszcze krótszym czasie. 

Dyrektor naczelny Federacji ds. Żywności i Napojów powiedział, że wpływ prawdopodobnie będzie odczuwalny „za około 10 dni”.


Przemawiając w BBC, Ian Wright określił potencjalne niedobory dostaw CO2 jako „prawdziwy kryzys” i powiedział, że system just-in-time, który stanowi podstawę zarówno supermarketów, jak i branży gastronomicznej jest w najgorszej sytuacji od 40 lat.

Według niego do końca tego tygodnia produkcja drobiu znacznie spadnie, podobnie jak produkcja trzody chlewnej i pieczywa.

wtorek, 21 września 2021 10:05
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Tragedia w Derbyshire. Policja znalazła ciała trojga dzieci i kobiety
 Czytaj następny artykuł:
Podwyżki cen gazu i energii w Wielkiej Brytanii. Wielu operatorów jest na skraju bankructwa