Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Europejscy kierowcy „nie pomogą Wielkiej Brytanii wydostać się z tego gów…a, które sama stworzyła”

Europejscy kierowcy „nie pomogą Wielkiej Brytanii wydostać się z tego gów…a, które sama stworzyła”

Europejscy kierowcy ciężarówek nie wrócą do Wielkiej Brytanii, aby wydobyć kraj „z tego gów...a, które sama stworzyła”, powiedział jeden z przywódców związku zawodowego.

Dziś rano rzecznik holenderskiego związku FNV – reprezentującego kierowców z całej Europy – powiedział, że oferta wiz czasowych nie wystarczy, aby przyciągnąć kierowców z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Edwin Atema powiedział w programie BBC Radio 4's Today. „Myślę, że na krótką metę to będzie ślepy zaułek. Potrzeba więcej i myślę, że pracownicy z UE, z którymi rozmawiamy, nie pojadą do na Wyspy z wizą krótkoterminową, aby pomóc Wielkiej Brytanii wydostać się z tego gówna, które sama stworzyła”.


Wielka Brytania doświadcza obecnie poważnych zakłóceń w łańcuchach dostaw różnych towarów i usług.

Eksperci ostrzegają, że kryzys związany z brekiem kierowców samochodów ciężarowych może trwać do wiosny.

Dyrektor ds. polityki w stowarzyszeniu handlowym Logistics UK Elizabeth de Jong powiedziała w BBC Breakfast, że zrekrutowanie wystarczającej liczby kierowców potrwa co najmniej do wiosny przyszłego roku.

Brytyjski chce poradzić sobie z brakami kadrowymi, które spowodowały kryzys w dostawach paliwa i dostawach jedzenia do supermarketów, zatrudniając zagranicznych pracowników.

Uruchomiony zostanie tymczasowy program wizowy, który pozwoli na zatrudnienie 5000 kierowców ciężarówek i 5500 pracowników w sektorze spożywczym i drobiarskim.


Według rządu program ma się przyczynić do utrzymywania zapasów na półkach supermarketów, spowoduje też, że nie zabraknie indyków i zabawek, oczywiście ma też rozwiązać problemy z dostawami paliwa do stacji benzynowych.

Eksperci branżowi twierdzą, że w Wielkiej Brytanii brakuje około 100 000 kierowców ciężarówek a rządowa oferta przyznania zaledwie 5 000 wiz tymczasowych dla zagranicznych kierowców ciężarówek, które wygasną w Wigilię, nie pomoże rozwiązać problemu.

Eksperci też zauważają, że europejscy pracownicy są teraz jeszcze mniej skłonni do przyjazdu do UK, ponieważ nie czują się mile widziani po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

poniedziałek, 27 września 2021 12:56
 


Czytaj poprzedni artykuł:
198.9 pensów za litr paliwa? Stacje benzynowe w UK podnoszą ceny
 Czytaj następny artykuł:
Chaos na Heathrow. Protestujący zablokowali M25 w pobliżu lotniska