Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Francja zagroziła odcięciem dostaw energii do Wielkiej Brytanii

Francja zagroziła odcięciem dostaw energii do Wielkiej Brytanii

Francja ponownie zagroziła odcięciem dostaw energii do Wielkiej Brytanii, jeśli warunki umowy brexitowej nie zostaną dotrzymane.

Minister ds. Europy Clement Beaune powiedział, że umowa musi zostać „w pełni wdrożona”, a jeśli tak się nie stanie, „podejmiemy europejskie lub krajowe środki, aby wywrzeć presję na Wielką Brytanię”.


Zapytany, jakie działania można podjąć, Beaune wskazał zarówno na eksport z Wielkiej Brytanii do Francji, jak i na eksport energii z Europy do Wielkiej Brytanii.

„Wielka Brytania jest uzależniona od naszego eksportu energii, myśli, że może żyć samotnie, jednocześnie bijąc Europę, a biorąc pod uwagę, że to nie działa, jedynie angażuje się w agresywne wywyższanie” – dodał.

Jego słowa pojawiły się po tym, jak władze w Paryżu oburzyły się z powodu odrzucenia prawie trzech czwartych wniosków dotyczących połowów ryb na wodach brytyjskich.

Rząd w Londynie ogłosił w zeszłym miesiącu, że zatwierdził zaledwie 12 z 47 wniosków, które otrzymał z francuskich rybaków.

Furia została dodatkowo podsycona po późniejszym ogłoszeniu przez rząd Jersey, że ze 170 wniosków o licencję, które otrzymał z francuskich łodzi, 75 zostało odrzuconych.


W maju Wielka Brytania i Francja znalazły się w ostrym sporze w związku z prawami do połowów na wodach wokół wyspy Jersey, która jest dependencją Korony Brytyjskiej.

Po tym, jak francuskie kutry zablokowały wejście do portu w St. Helier, a władze Francji zagroziły odcięciem dostaw prądu na wyspę Jersey, która otrzymuje 95% energii elektrycznej z Francji, brytyjski rząd wysłał tam dwa okręty patrolowe.

Francuska państwowa firma EDF Energy wytwarza około jednej piątej energii elektrycznej w całej Wielkiej Brytanii.

Firma zaopatruje ponad pięć milionów klientów biznesowych i indywidualnych i jest największym ilościowo dostawcą energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

środa, 06 października 2021 08:09
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielkie emocje kierowców w kolejce do stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Święta Bożego Narodzenia będą „znacznie lepsze” niż w zeszłym roku – obiecuje brytyjski premier