Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania najgorsza w Europie Zachodniej pod względem zakażeń koronawirusem i zgonów

Wielka Brytania najgorsza w Europie Zachodniej pod względem zakażeń koronawirusem i zgonów

Wielka Brytania ma najwyższy wskaźnik przypadków koronawirusa i odnotowanych zgonów w Europie Zachodniej, a fala zakażeń, która rozpoczęła się latem, nadal rośnie.

Podczas gdy Francja, Niemcy, Hiszpania i Włochy z powodzeniem stłumiły falę epidemii wywołaną przez wariant Delta, w Wielkiej Brytanii zgłoszono wczoraj prawie 40 000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Sir Patrick Vallance, główny doradca naukowy rządu, powiedział, że sukces szczepionek oznacza, że ​​kraj był w stanie zachować normalność.


Ostrzegł jednak, że Wielka Brytania nadal znajduje się w bardzo niepewnej sytuacji.

Według najnowszych danych w Wielkiej Brytanii przypada 1,7 zgonów związanych z Covid-19 na milion osób, to ponad dwa razy więcej niż we Francji i Niemczech oraz pięć razy więcej niż w Holandii – podało The Times.

Chociaż wskaźniki zakażeń nie są bezpośrednio porównywalne, jasne jest, że Wielka Brytania jest wyjątkiem w Europie Zachodniej, bo innym krajom udało się opanować fale zakażeń wariantem delta.

W niedawnym badaniu – opracowanym przez dwie komisje parlamentarne – stwierdzono, że „decyzje w sprawie lockdownu i zasad dystansu społecznego w pierwszych tygodniach pandemii – oraz porady naukowców, które do nich doprowadziły – zaliczają się do najważniejszych niepowodzeń w zakresie zdrowia publicznego, jakich kiedykolwiek doświadczyła Wielka Brytania”.

W raporcie pochwalono rząd za wprowadzenie jednego z najszybszych programów szczepień na świecie, ale już teraz wiadomo, że inne porównywalne kraje doścignęły Wielką Brytanię, a w niektórych przypadkach ją wyprzedziły.

Przykładowo Francja, która zaszczepiła więcej dzieci niż Wielka Brytania, ma wyższy odsetek zaszczepionej populacji jako całości.


Eksperci uważają też, że paszporty szczepionkowe wprowadzone w krajach takich jak Francja i Włochy również przyczyniły się do spadku wskaźników zakażeń i zgonów w tych krajach.

Wczoraj poinformowano, że w ciągu doby Wielkiej Brytanii odnotowano 38 520 nowych przypadków koronawirusa i 181 kolejnych zgonów związanych z Covid-19.

Dla porównania w poniedziałek odnotowano 40 224 zakażeń i 28 zgonów, a we wtorek w zeszłym tygodniu odnotowano 33 869 przylasków koronawirusa i 166 zgonów.

środa, 13 października 2021 09:38
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Lekarze rodzinni w UK zaczną przyjmować pacjentów osobiście.
 Czytaj następny artykuł:
W brytyjskich portach brakuje miejsca na kontenery z powodu zaległości związanych z brakiem kierowców ciężarówek