Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Koniec z drogimi testami PCR dla zaszczepionych podróżnych

Koniec z drogimi testami PCR dla zaszczepionych podróżnych

W pełni zaszczepieni pasażerowie i dzieci przyjeżdżające do Anglii z krajów spoza czerwonej listy od 24 października będą mogli zrobić tańszy test przepływu bocznego zamiast testu PCR.

Już wcześniej ogłoszono, że drogie testy PCR, które były wykonywane drugiego dnia po przyjeździe, zostaną zastąpione tańszymi testami przepływu bocznego, ale nie ustalono dokładnej daty wprowadzenia tego planu.

Wczoraj potwierdzono, że od 24 października w pełni zaszczepieni podróżni, którzy przyjęli szczepionkę zatwierdzoną przez Wielką Brytanię, będą mogli przejść tańszy test przepływu bocznego zamiast testu PCR.


Zmiana nadejdzie w samą porę, bo ułatwi podróżowanie dla wielu rodzin chcących udać się za granicę podczas wakacji szkolnych w połowie semestru, które w większości części Anglii rozpoczną się 22 października.

Pasażerowie będą nadal musieli zamówić testy prywatnie. Lista zatwierdzonych dostawców testów przypływu bocznego zostanie opublikowana na rządowej stronie internetowej od 22 października.

Nie wiadomo jeszcze, ile takie testy będą kosztować, ale mają one być znacznie tańsze niż testy PCR, które są wysyłane do laboratorium w celu zbadania.

Pasażerowie będą musieli przesłać zdjęcie swojego testu i numeru referencyjnego rezerwacji dostarczonego przez prywatnego dostawcę w celu weryfikacji wyniku.

Jeśli wynik testu będzie pozytywny, będą się musieli izolować i automatycznie otrzymają bezpłatny test PCR w celu potwierdzenia.


Minister zdrowia Sajid Javid powiedział: „Chcemy, aby wyjazd za granicę był łatwiejszy i tańszy, niezależnie od tego, czy podróżujesz do pracy, czy odwiedzasz przyjaciół i rodzinę”.

„Testy przepływu bocznego będą dostępne dla podróżnych jeszcze w tym miesiącu, aby mogli z nich skorzystać osoby wracające z wakacji szkolnych w połowie semestru” – dodał.

Pasażerowie niezaszczepieni i ci, którzy zostali w pełni zaszczepieni w krajach, które nie znajdują się na zatwierdzonej liście szczepionek w UK, nadal będą musieli przejść test przed odlotem, test drugiego i ósmego dnia oraz odbyć 10-dniową samoizolację, z opcją testu do zwolnienia w piątym dniu.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kierowcy ciężarówek w Wielkiej Brytanii zapowiadają strajk
 Czytaj następny artykuł:
Chris Whitty obawia się, że święta nie będą fantastyczne i ostrzega przed trudną zimą