Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jest już „za późno”, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Omikron w UK — ostrzegł doradca naukowy

Naukowiec doradzający rządowi ostrzegł, że jest już „za późno”, aby skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Omikron w Wielkiej Brytanii.

Rząd po raz drugi w ciągu tygodnia zaostrzył przepisy dotyczące podróży, wprowadzając nowe zasady, zgodnie z którymi ludzie muszą przejść test przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Wcześniej konieczny był tylko test po przyjeździe.


Profesor Mark Woolhouse, członek Naukowej Grupy ds. Modelowania Grypy Pandemicznej, powiedział jednak, że ograniczenia te nie spowodują „istotnej różnicy”, ponieważ Omikron już „rozprzestrzenia się dość szybko”.

„Jeżeli wariant Omikron jest tutaj, w Wielkiej Brytanii, a na pewno tak jest, to następuje zarażanie społecznościowe, to właśnie ta transmisja społecznościowa będzie napędzać następną falę pandemii”.

„Przypadki, które są importowane, są ważne, chcemy je wykryć i wyizolować wszelkie pozytywne przypadki, które znajdziemy”.

„Jednak myślę, że jest już za późno, aby wprowadzić istotną różnicę w przebiegu fali zakażeń, bo już ją mamy” - stwierdził.


Wczoraj w Wielkiej Brytanii odnotowano kolejne 86 przypadków nowego wariantu koronawirusa nazwanego Omikron, co daje w sumie 246 przypadków tego wariantu w kraju.

Oznacza to wzrost o ponad 50% w stosunku do 160 przypadków, które zostały potwierdzone do wczoraj.

Spośród nowych przypadków wykrytych w ciągu ostatnich 24 godzin, 68 wykryto w Anglii, a 18 w Szkocji. Szkocja ma obecnie ogółem 48 przypadków zakażeń Omikronem.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Puste półki w supermarketach w UK przed świętami. Tesco może mieć problem dostawami towarów
 Czytaj następny artykuł:
50 domów ewakuowanych w Derby. Na miejsce wysłano wojsko i policję