Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pensja posłów może wzrosnąć o 2000 GBP od 1 kwietnia. W tym samym dniu przeciętny Brytyjczyk straci 1600 GBP

Eksperci ostrzegli, że podwyżki podatków i wysokie rachunki będą największym szokiem dla dochodów brytyjskich gospodarstw domowych od prawie pół wieku i mogą negatywnie wpłynąć na ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii.

Według nowych obliczeń Instytutu Studiów Podatkowych (IFS) osoba zarabiająca 30 000 funtów może się spodziewać spadku realnego wynagrodzenia o 1660 funtów.


Wszystko to przez rosnące koszty życia, stagnację płac i podwyżki podatków.

Tymczasem brytyjscy posłowie zastanawiają się nad podwyżką płac na kolejny rok, która miałaby nastąpić tego samego dnia, w którym miliony Brytyjczyków miałyby podwyżkę kosztów życia.

Od 1 kwietnia brytyjscy politycy mogą otrzymać podwyżkę wynagrodzenia o 2 tys. funtów, co spowoduje wzrost ich pensji z 81 932 funtów do 84 000 funtów.

Tego samego dnia miliony rodzin będą musiały zacząć zaciskanie pasa, ponieważ dotkną je rosnące rachunki, rosnące ubezpieczenie społeczne, koszty energii i podatek lokalny.

Sojusz Podatników — The Taxpayers’ Alliance — skrytykował potencjalny wzrost wynagrodzeń polityków, twierdząc, że powinni oni otrzymywać wynagrodzenie zgodne z „wynikami gospodarczymi kraju”.


Roczna podwyżka płac posłów jest zwykle powiązana ze średnimi podwyżkami płac w sektorze publicznym, które w tym roku przyniosłyby politykom wzrost o 2,7%.

Jednak z powodu pandemii zeszłoroczna podwyżka płac została zawieszona, a Niezależny Parlamentarny Urząd ds. Standardów i regulator wydatków (IPSA), ma prawo zrobić to samo w tym roku.

W piątek IPSA poinformował, że „decyzja w sprawie wynagrodzenia posłów w latach 2022-23 zostanie podjęta na początku 2022 r.”, dodając, że każda decyzja „uwzględni dane z ONS, a także inne istotne informacje”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Birmingham i Black Country zagrożone ogromnymi zakłóceniami z powodu absencji pracowników
 Czytaj następny artykuł:
Ciało rowerzysty znalezione w kanale w Birmingham. Policja publikuje nagranie ostatnich chwil jego życia