Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Niezaszczepieni pracownicy NHS mogą zostać zwolnieni bez odprawy

Oficjalny dokument opublikowany wczoraj pokazuje, że personel służby zdrowia w Anglii, który nie zostanie zaszczepiony przeciw Covid-19, zostanie zwolniony bez żadnej odprawy.

Pracownicy pierwszej linii muszą zostać w pełni zaszczepieni dwoma szczepionkami do 1 kwietnia – co oznacza, że​​pierwszą dawkę muszą otrzymać do 3 lutego.


Według zaleceń rządu pracodawcy od 4 lutego mają odbyć rozmowę z niezaszczepionymi osobami i poinformować ich, że mogą zostać zwolnieni bez otrzymania odprawy.

Szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla 1,2 miliona pełnoetatowych pracowników NHS w Anglii.

Personel pierwszej linii NHS w Anglii musi otrzymać dwie dawki szczepionki przeciw Covid do 1 kwietnia, w przeciwnym razie straci pracę.

Pomimo krytyki, że zmuszanie personelu służby zdrowia do szczepień może doprowadzić do rezygnacji niektórych pracowników, obowiązek taki został poparty przez brytyjski parlament.


Związki zawodowe jednak potępiły politykę „utraty pracy dla niezaszczepionych”, ostrzegając, że to „omijanie prawa”.

Według związków zawodowych wprowadzenie obowiązku szczepień zamiast prób nakłonienia personelu do zaszczepienia się jest błędem.

Eksperci do spraw opieki społecznej stwierdzili, że przymus może prowadzić do tego, że wiele tysięcy pracowników zdecyduje się zrezygnować z pracy, pogłębiając już chroniczne niedobory w służbie zdrowia.

-