Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Czerwony alert pogodowy w UK. Zwołano nadzwyczajne spotkanie COBRA w sprawie sztormu Eunice

Brytyjski rząd zwołał nadzwyczajne spotkanie grupy kryzysowej COBRA po tym, jak Met Office wydało bardzo rzadki czerwony alert dotyczący silnego wiatru.

Wielka Brytania jeszcze się zmaga z tragicznymi skutkami sztormu Dudley, a już musi się przygotować na kolejny dzień zakłóceń, wichur, ulewnych deszczy i opadów śniegu, ponieważ uderzy sztorm Eunice.


Jak twierdzą prognostycy, sztorm Eunice może być jednym z najgorszych sztormów od 30 lat, a prędkość wiatru może dochodzić do 100 mil na godzinę w niektórych częściach Wielkiej Brytanii.

Met Office już wydało bursztynowe ostrzeżenie pogodowe dla całej Anglii i Walii, biuro meteorologiczne ostrzega, że sztorm może spowodować zagrożenie dla życia.

Teraz dodatkowo wydano czerwone ostrzeżenie pogodowe obejmujące linię brzegową Devon i Kornwalii oraz południowe wybrzeże Walii.

Czerwony alert to najwyższy poziom ostrzeżenia, jaki może wydać Met Office, co oznacza, że ​​istnieje bardzo duże „zagrożenie dla życia”.


Nowy czerwony alert pogodowy wydany przez Met Office obowiązuje od godziny 7 rano do godziny 12:00, natomiast bursztynowe ostrzeżenie obowiązuje 05:00 do godziny 21:00 w piątek 18 lutego.

Dodatkowo biuro meteorologiczne wydało dwa żółte ostrzeżenia przed śniegiem i wiatrem, które będą obowiązywać w Szkocji i w Irlandii Północnej, a także na północy Anglii.

Eksperci ostrzegają, że sztorm może być jednym z najsilniejszych od Burns Day Storm, nazywany też sztormem Daria, który miał miejsce w 1990 roku i zachęcają mieszkańców Wielkiej Brytanii do pozostania w domach.

Podczas sztormu Daria – który rozpoczął się 25 stycznia 1990 roku wiatr w Aberporth w Walii osiągnął prędkość 107 mil na godzinę.


Jest to jedna z najgorszych burz, jakie nawiedziły Europę, według Met Office sztorm ten przyczynił się do śmierci 97 osób w Europie i 47 w Wielkiej Brytanii.

Rząd potwierdził, że minister Michael Ellis poprowadzi dzisiejsze spotkanie grupy kryzysowej COBRA „w celu omówienia reakcji na Sztorm Dudley i Sztorm Eunice”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ogromna fala sztormowa rozbija okna promu i zrzuca pasażerów z siedzeń
 Czytaj następny artykuł:
Sztorm Eunice może być najgorszy od 30 lat. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii powinni pozostać w domach