Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Minister sprawiedliwości podał się do dymisji, gdy się okazało, że Boris Johnson i Rishi Sunak złamali prawo

Konserwatywny minister sprawiedliwości zrezygnował ze swojego stanowiska po tym, jak Boris Johnson i Rishi Sunak zostali ukarani przez policję grzywną za skandal partygate.

Peer David Wolfson powiedział, że rezygnuje ze względu na „skalę, kontekst i charakter” naruszeń covidowych przepisów na Downing Street.


Powiedział premierowi, że do tej decyzji przyczyniło się jego „własne postępowanie”, a także same wydarzenia.

Lord Wolfson dodał, że „wielokrotne łamanie zasad i łamanie prawa karnego” w Downing Street spowodowało, że nie chce dalej pełnić funkcji ministra sprawiedliwości.

W międzyczasie dwóch torysowskich parlamentarzystów wezwało premiera do odejścia. Nigel Mills i Craig Whittaker powiedzieli, że stanowisko Johnsona jest nie do utrzymania.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak się okazało, że Boris Johnson i Rishi Sunak zostaną ukarani grzywną za uczestnictwo w imprezach na Downing Street podczas lockdownu.


Dochodzenie policyjne sprawie naruszeń przepisów lockdownu wykazało, że dwóch najwyższych rangą polityków w kraju złamało prawo, które sami ustanowili na początku pandemii.

Boris Johnson jest pierwszym w historii urzędującym premierem, który złamał prawo. Jego żona Carrie Johnson również została ukarana grzywną.

-