Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zamieszanie z Ryanair i brytyjskimi paszportami. Jest stanowisko Komisji Europejskiej

Podróżni z Wielkiej Brytanii nie powinni mieć zakazu lotów związanego z regułą wprowadzoną po Brexicie dotyczącą paszportów, poinformowała Komisja Europejska.

Mowa o problemie, który dotknął wiele osób z paszportami, których data ważności jest dłuższa niż 10 lat.

Tanie linie lotnicze Ryanair nie chciały wpuszczać na pokłady swoich samolotów Brytyjczyków lecących do Unii Europejskiej pomimo to, że mieli ważny paszport.


Linie lotnicze argumentowały, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby chcące wjechać na teren Unii Europejskiej muszą mieć paszport wydany mniej niż 10 lat przed podróżą.

W listopadzie Ryanair poinformował Ninę Gurd, że jej paszport, który wygasa w lutym, nie jest ważny na podróż do Portugalii.

Mimo że do daty wygaśnięcia pozostało ponad trzy miesiące, na lotnisku w Bournemouth powiedziano jej, że paszport jest nie ważny, bo ma więcej niż 10 lat.

Również Cheryl i Stuart Miller z Blandford w Dorset powiedzieli BBC, że Ryanair odprawił ich z kwitkiem z tego samego powodu.

Inny mężczyzna natomiast stwierdził, że na początku tego miesiąca, też nie pozwolono mu wejść na pokład samolotu Ryanair do Portugalii. Jednak, gdy postanowił lecieć liniami EasyJet wpuszczono go bez problemu.


Rzecznik Ryanair powiedział: „Ryanair przestrzega wszystkich przepisów Komisji Europejskiej dotyczących podróży, a pasażerowie podróżujący między UE a Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego muszą mieć paszport, który nie jest starszy niż 10 lat”.

Portugalia jest jednym z 26 krajów europejskich w strefie Schengen o swobodnym przepływie osób.

Przed Brexitem turyści z Wielkiej Brytanii mogli podróżować po obszarze bez kontroli granicznych, ponieważ kraj ten był członkiem Unii Europejskiej, chociaż Wielka Brytania nie była częścią układu z Schengen.

Zobacz też:


Teraz niektóre kraje UE w strefie Schengen nalegają, aby paszporty nie mogły mieć więcej niż 10 lat od momentu wystawienia.

Po uwzględnieniu trzymiesięcznego bufora wygaśnięcia paszport musi zostać wydany nie wcześniej niż dziewięć lat i dziewięć miesięcy przed podróżą.


Jednak ramię wykonawcze UE teraz poinformowało BBC, że „możliwa jest luźniejsza interpretacja przepisów”.

W oświadczeniu napisano: „Nasze poprzednie wytyczne miały na celu upewnienie się, że podróżni są przygotowani do przestrzegania najbardziej rygorystycznej możliwej interpretacji przepisów Schengen”.

„Wymaganie od podróżnych posiadania paszportów młodszych niż 10 lat przez cały okres ich pobytu zapewniało gwarancję, że dokumenty nie zostaną odrzucone przy wjeździe”.

„Jednak w oparciu o doświadczenia zebrane przy wdrażaniu tych zasad oraz po dyskusjach z państwami członkowskimi, teraz stało się jasne, że możliwa jest luźniejsza interpretacja zasad i dlatego zaktualizujemy nasze wytyczne”.

-