Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rachunki za energię wzrosną do 3000 funtów, ostrzega szef Scottish Power

Rachunki za energię mają wzrosnąć do prawie 3000 funtów do końca roku, ostrzegł szef jednego z największych dostawców w Wielkiej Brytanii.

Keith Anderson, dyrektor naczelny Scottish Power, która ma około 5 milionów klientów, ostrzegł przed „ogromnym wzrostem” klientów, którzy nie będą w stanie zapłacić za energię, jeśli rząd nie zaproponuje większego wsparcia.


Anderson ostrzegł, że roczne rachunki mogą wzrosnąć średnio do około 2900 funtów, kiedy limit cen energii zostanie podniesiony w październiku.

Powiedział: „To uderzy niesamowicie mocno i natychmiast. Jeśli do października nic się nie wydarzy, to myślę, że zobaczymy ogromny wzrost liczby klientów korzystających z przedpłat, i niedoładowujących ich licznika przedpłat, ponieważ nie będą mogli sobie na to pozwolić”.

„Zaobserwujemy również ogromny wzrost poziomu zadłużenia klientów korzystających z Direct Debit oraz ogromny wzrost liczby osób zmieniających taryfy Direct Debit na liczniki z przedpłatami”.

„Zmierzamy do naprawdę okropnego miejsca, w którym nikt z nas nie chce być” - dodał.


Miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w tym miesiącu zobaczyły, że ich rachunki za energię wzrosły podwójnie, jest to związane ze wzrostem progu cen energii.

Podwyżka o 54% ogłoszona przez regulator Ofgem dodała 693 GBP do rocznych kosztów typowego gospodarstwa domowego, co oznacza, że średnio rachunki za energię wzrosły do 1971 funtów rocznie.

Niestety maksymalna kwota, jaką mogą pobierać firmy, w październiku może znów wzrosnąć do 2900 funtów dla typowego użytkownika.

Anderson powiedział, że rząd powiem wesprzeć najbardziej narażone gospodarstwa domowe, zmniejszając ich rachunki za energię o 1000 funtów.

Zobacz też:


Do tej pory Brytyjski rząd ogłosił środki mające na celu ochronę milionów gospodarstw domowych przed rosnącymi kosztami energii.

Środki te obejmują rabat w wysokości 150 funtów na podatek komunalny Council Tax.


W tym roku ludzie otrzymają też rabat w wysokości 200 GBP na rachunki, który zostanie spłacony w ratach o wartości 40 GBP w ciągu najbliższych pięciu lat.

Zniżka będzie naliczana automatycznie od października i spłacana w 40-funtowych ratach w ciągu pięciu lat.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Władimir Putin twierdzi, że Zachód „planował inwazję na Rosję”
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania nakłada kolejne sankcje na Rosję