Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, TUI, BA, easyJet: Noszenie masek podczas lotów w UE „nie jest już zalecane”

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że „nie jest już zalecane noszenie masek na lotniskach i podczas lotów europejskich”.

Posunięcie, ogłoszone przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) i ECDC, ma wejść w życie 16 maja.


EASA poinformowała, że ​​ma nadzieję, że ta decyzja będzie „dużym krokiem naprzód w normalizacji podróży lotniczych”.

Obie agencje poinformowały podróżnych, że pomimo zniesienia przepisu maski na twarz pozostają „jedną z najlepszych ochron” przed COVID-19.

Pasażerowie podatni na zagrożenia powinni nadal nosić maski, a ludzie będą proszeni o zachowywanie dystansu społecznego w pomieszczeniach zamkniętych.

Natomiast operatorom portów lotniczych doradzono, aby nie nakładali żadnych środków dystansujących, jeśli mogą one doprowadzić do zwiększenia kolejek.


Jednak mimo ogłoszenia nowej zasady przez EASA i ECDC poszczególne linie lotnicze będą nadal mogły wdrażać własne wymagania.

Obecnie maski są jeszcze wymagane przez Ryanair, Wizz Air, ale wiele linii lotniczych takich jak easyJet, Jet2 czy British Airways już zniosły ten obowiązek.

Zobacz też:


Linie lotnicze otrzymały wytyczne, aby zachęcały pasażerów do noszenia masek podczas lotów do lub z miejsc docelowych, w których nadal obowiązuje obowiązek noszenia masek w transporcie publicznym.

Zalecono im również utrzymywanie systemów gromadzenia informacji o lokalizacji pasażerów w stanie gotowości na wypadek, gdyby były potrzebne w przyszłości, na przykład w przypadku pojawienia się „nowego wariantu koronawirusa”.


W Wielkiej Brytanii pasażerom zaleca się sprawdzenie u dostawcy usług turystycznych, czy obowiązują maski podczas lotów.

Podróżni wjeżdżający do Wielkiej Brytanii nie mają żadnych ograniczeń covidowych niezależnie od statusu szczepień.

Osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii, nie muszą wypełniać złożonego i długiego formularza online ani robić żadnych testów na obecność koronawirusa.

-