Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Krwawy Księżyc w Wielkiej Brytanii. Już w poniedziałek zaćmienie księżyca

W ten poniedziałek mieszkańcy całej Wielkiej Brytanii będą mogli zobaczyć spektakularne całkowite zaćmienie Księżyca, zwane także „Super Księżycem” lub „Krwawym Księżycem”.

16 maja nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, gdy Ziemia będzie leżała bezpośrednio pomiędzy Słońcem a Księżycem, co spowoduje, że ​​Księżyc będzie zacieniony przez Ziemię.

Jak wyjaśniono na stronie Royal Museums Greenwich, aby mogło dojść do całkowitego zaćmienia Księżyca, Ziemia, Księżyc i Słońce muszą ustawić się w linii prostej.


Najbardziej ekscytujące jest to, że to zaćmienie spowoduje, że Księżyc zmieni kolor na ciemnoczerwony, skąd pochodzi określenie „Krwawy Księżyc”.

Osoby w Wielkiej Brytanii, które chcą zobaczyć zaćmienie, będą musiały wstać we wczesnych godzinach porannych 16 maja 2022 r.

Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi tuż przed 2:30, a pełne zaćmienie nastąpi tuż przed 4:30.

Zaćmienie zakończy się około 7:50, ale nie będzie widoczne przez cały ten czas, ponieważ około 5:10 księżyc zajdzie poniżej horyzontu.


Royal Museums Greenwich [ RMG ] poinformowało, że ​​ludzie w Wielkiej Brytanii nie będą mogli zobaczyć każdej części zaćmienia, ale będą mogli zobaczyć moment, gdy cały Księżyc zmieni kolor na czerwony.

Oprócz Wielkiej Brytanii zaćmienie będzie widoczne w Ameryce Południowej, Północnej i niektórych częściach Afryki i Europy.

Optymalny czas oglądania zaćmienia to od 4:29 do 5:06.

Niestety istnieją obawy, że to spektakularne zjawisko zostanie przysłonięte przez chmury.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Zakaz ofert typu „buy one get one free” opóźniony z powodu kryzysu związanego z kosztami życia
 Czytaj następny artykuł:
Pierwszy rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne na Ukrainie