Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kolejne 4 przypadki małpiej ospy wykryte w Wielkiej Brytanii

W Anglii wykryto cztery kolejne przypadki małpiej ospy, poinformowali urzędnicy ds. zdrowia.

Nowe przypadki rzadkiej infekcji wirusowej nie mają związku z poprzednimi dwoma potwierdzonymi przypadkami ogłoszonymi 14 maja i wcześniejszym przypadkiem z 7 maja, poinformowała brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia.

Z czterech nowych przypadków zakażeń, trzy znajdowały się w Londynie, a jeden powiązany z nimi przypadek miał miejsce na północnym wschodzie.


Prawdopodobnie wszystkie cztery osoby zostały zarażone w stolicy.

Oznacza to, że obecnie w Wielkiej Brytanii istnieje siedem potwierdzonych przypadków małpiej ospy, zdiagnozowanych między 6 a 15 maja.

Pierwszym zakażonym była osoba, która niedawno podróżowała do Nigerii, gdzie prawdopodobnie zaraziła się infekcją, przed podróżą do Wielkiej Brytanii.

Dwie kolejne osoby mieszkały w tym samym gospodarstwie domowym i nie były powiązane z pierwszą osobą, u której na początku tego miesiąca zdiagnozowano tę chorobę w Anglii.

Wszystkie cztery nowe zakażenia wystąpiły u osób, które identyfikują się jako geje, biseksualiści lub inni mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami, poinformowało UKHSA.

Mają odmianę wirusa z Afryki Zachodniej, która jest łagodna w porównaniu z odmianą z Afryki Środkowej.


Dwie z czterech ostatnio zidentyfikowanych osób miało bliskie kontakty.

„To rzadkie i niezwykłe” – powiedziała główna doradczyni medyczna UKHSA, dr Susan Hopkins, zajmująca się małpią ospą w UK.

„UKHSA bada źródło tych infekcji, ponieważ dowody sugerują, że w społeczności może występować transmisja wirusa małpiej ospy w wyniku bliskiego kontaktu”.

Zobacz też:


Dr Hopkins powiedziała, że agencja zachęca mężczyzn, którzy są gejami lub biseksualistami, aby byli świadomi wszelkich nietypowych wysypek lub zmian chorobowych i niezwłocznie kontaktowali się ze służbą zdrowia seksualnego.

Małpia ospa (monkeypox) to egzotyczna choroba zakaźna małp, wywołana przez wirus ospy małpiej należąc do rodzaju Orthopoxvirus.

Według PHE ospa małpia jest rzadko przenoszona na ludzi i większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, choroba może jednak wywołać ciężkie powikłania u niektórych osób.


Początkowe objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała. W końcu tworzy strup, który opada.

Służba zdrowia poinformowała, że ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie.

-