Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania rozważa wysłanie okrętów wojennych do ochrony frachtowców przewożących ukraińskie zboże

Jak donoszą brytyjskie media, Wielka Brytania wraz z sojusznikami z NATO rozważa wysłanie okrętów Marynarki Wojennej, aby zapewnić bezpieczne przejście dla eksportu zboża z Odesy.

Blokada portów Morza Czarnego przez Rosję może wywołać globalny głód, zagrażając milionom istnień, ponieważ wiele ton zboża czeka na odbiór z Ukrainy.


Ukraina, jeden z największych światowych producentów zbóż, eksportowała większość swoich towarów przez swoje porty morskie, ale odkąd Rosja wysłała wojska na Ukrainę, została zmuszona do eksportu pociągiem lub przez swoje małe porty na Dunaju.

Teraz litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że rozmawiał z minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss o stworzeniu „korytarza ochronnego” od portu w Odessie.

Powiedział również, że niektórzy inni sojusznicy NATO i kraje uzależnione od zboża, takie jak Egipt, byliby skłonni udzielić wsparcia militarnego.


Operacja oznaczałaby, że okręty wojenne oczyszczą port w Odessie z min, a następnie zapewnią ochronę, podczas przepływania frachtowców przez Morze Czarne.

Ukraińska pierwsza wicepremier Julia Svyrydenko wezwała do stworzenia takiego korytarza, mówiąc, że pomogłoby to Ukrainie i uniknęłoby głodu na świecie.

„Wyeksportowanie tych wszystkich plonów rolnych zajęłoby nam 5, 6, 7 lat. Więc teraz jest dla nas niezwykle ważne, abyśmy odblokowali porty morskie” – powiedziała Julia Svyrydenko cytowana przez BBC.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Błyskawiczna wyprzedaż w Ryanair. Trwa tylko dziś
 Czytaj następny artykuł:
Kolejne 36 przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii