Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Citizens Advice wydało ostrzeżenie. Najemcy w UK mogą stracić 400 GBP dotacji na energię

Brytyjskie Biuro Porad Obywatelskich (Citizens Advice) wydało ostrzeżenie dla ponad pół miliona osób w całej Wielkiej Brytanii, które mogą stracić rządowe wsparcie finansowe na opłacenie rachunków za energię, bo pieniądze trafią do właścicieli domów.

Niezależna organizacja oszacowała, że ​​co ósma osoba wynajmująca mieszkanie od prywatnego właściciela może nie otrzymać wsparcia, które ma zapewnić zniżkę na rachunki za energię.


W rezultacie nawet 585 000 osób może stracić bardzo potrzebną gotówkę.

Najemcy wynajmujący mieszkanie, w którym właściciele zarządzają rachunkami, nie otrzymają 150 funtów zniżki na Council Tax, a także mogą nie otrzymać 400 funtów dotacji na energię obiecanej przez rząd od października.

Chociaż osoby lub firmy odpowiedzialne za płacenie za zużycie energii mogą przekazać zniżkę klientom – to jednak nie znaczy, że to zrobią.

Nie wydano żadnych wytycznych dotyczących tego, jak właściciele powinni zarządzać pieniędzmi, a także nie wprowadzono prawnego wymogu, aby przekazali je najemcom.

Minister finansów Rishi Sunak w zeszłym miesiącu ogłosił, że dotacja na energię w wysokości 400 funtów będzie częścią pakietu nowych środków mających na celu złagodzenie kryzysu kosztów utrzymania.


Nowa zniżka na energię w wysokości 400 GBP została potwierdzona jako zamiennik pożyczki 200 GBP, która musiałaby być spłacana od 2023 r.

Będzie ona dodana do rachunków od października. Zamiast płatności gotówkowej, pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na twoje konto u dostawcy energii.

„Przy rekordowo wysokich cenach energii ważne jest, aby rządowe wsparcie docierało do osób, dla których jest przeznaczone”, powiedziała dyrektor naczelna Citizens Advice, Clare Moriarty.

Zobacz też:


„Martwimy się, że wielu najemców zostanie narażonych na ryzyko utraty pieniędzy, które mają pomóc im w rosnących rachunkach”.

„Najemcy muszą być w stanie przejąć kontrolę nad swoimi płatnościami za energię, jeśli chcą, aby mogli uzyskać wszelkie potrzebne im wsparcie. Rząd powinien również przedstawić jasne wytyczne dla właścicieli domów, aby upewnić się, że najemcy nie stracą nadchodzącej dotacji na energię w wysokości 400 funtów”.

Biuro Porad Obywatelskich poinformowało, że jeden z mężczyzn, z którymi rozmawiali, nie był w stanie uzyskać dostępu do dodatku 150 GBP z Council Tax, ponieważ nie został wymieniony jako oficjalny płatnik rachunków.

W międzyczasie inny najemca, który miał mieć swoje rachunki wliczone w czynsz, spotkał się z sytuacją, w której dostawca energii zainstalował licznik na kartę, ponieważ właściciel nie zapłacił za prąd.


Według Citizens Advice najbardziej narażeni na ten problem są osoby o niskich dochodach i młodzi ludzie.

Po gwałtownym wzroście rachunków za energię na początku kwietnia spowodowanym podniesieniem limitu cenowego konsumenci muszą się przygotować na ponowne podniesienie pułapu cen energii – tym razem o ponad 800 do 2800 funtów – w październiku.

Office for National Statistics (ONS) poinformowało, że jego najnowsze badania wykazały wzrost liczby osób ograniczających wydatki na żywność i redukujących zbędne podróże, aby wspomóc swoje finanse.

Nowe dane pokazują, że ponad połowa brytyjskich gospodarstw domowych ograniczyła zużycie energii w odpowiedzi na obawy związane z kosztami życia.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
15-letni Polak zamordowany w okrutnym ataku. Próbował chronić swoją matkę
 Czytaj następny artykuł:
30-letni motocyklista zmarł 3 tygodnie po wypadku w Kingstanding. Osierocił 7 dzieci


// //