Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Atak na ukraiński supermarket to „akt terroryzmu” twierdzi Wielka Brytania

Brytyjskie władze poinformowały we wtorek, że przerażający atak na zatłoczony supermarket na Ukrainie był „aktem terroryzmu” sił Władimira Putina.

Rząd Wielkiej Brytanii zdecydowanie potępił atak rakietowy na sklep w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie, w którym zginęło co najmniej 18 osób, a dziesiątki zostało rannych.


Chris Philp, minister technologii i gospodarki cyfrowej, powiedział Sky News: „Ataki, które Rosja przeprowadza na cele cywilne, wyraźnie celowo, są po prostu obrzydliwe i przerażające. Wczoraj widzieliśmy atak na centrum handlowe. Jednak to nie jest jednorazowe”.

„Widzieliśmy, jak w ciągu ostatnich trzech miesięcy atakowali szpitale dziecięce, skrzydła położnicze, bombardowali mieszkania”.

„Najwyraźniej barbarzyństwo zbrodniczego reżimu Putina nie ma końca”.

Zapytany, czy był to akt terroryzmu, dodał: „Tak, posunąłbym się tak daleko i tak bym powiedział, dlatego, że celowo atakuje cywilów”.

Rosyjski pocisk rakietowy uderzył w poniedziałek w centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że pocisk rakietowy uderzył w zatłoczone centrum handlowe. Dodał, że w momencie ataku znajdowało się tam 1000 osób.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało później, że zginęło co najmniej 18 osób.

„Centrum handlowe płonie, strażacy próbują ugasić pożar, liczba ofiar jest niewyobrażalna” – napisał przywódca kraju na Telegramie.

Centrum handlowe nie stanowiło „żadnego zagrożenia dla rosyjskiej armii” i nie stanowiło „żadnej wartości strategicznej” dla Rosjan, dodał Zełenski.

Powiedział: „Ludzie chcieli tylko żyć normalnie, co tak bardzo irytuje okupantów”.

Zobacz też:


„Z bezradności Rosja nadal uderza w zwykłych ludzi. Próżno oczekiwać, że będzie to rozsądne i humanitarne”.

W poniedziałek we wspólnym oświadczeniu przywódcy G7, którzy byli na szczycie w Niemczech, powiedzieli, że „potępiają ohydny atak”.


„Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą w opłakiwaniu niewinnych ofiar tego brutalnego ataku”.

„Masowe ataki na niewinnych cywilów stanowią zbrodnię wojenną. Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.

„Dziś podkreśliliśmy nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, nieuzasadnionej wojny z wyboru, która trwa od 124 dni” – podano w oświadczeniu.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ciała 46. osób znalezione w ciężarówce w Teksasie. Zmarli z powodu udaru i wyczerpania
 Czytaj następny artykuł:
Przyjaciele i rodzina złożyli hołd ofierze wybuchu w domu w Birmingham


// //