Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson walczy o przetrwanie po rezygnacji dwóch ministrów

Boris Johnson walczy o przetrwanie polityczne po tym, jak dwóch z jego czołowych ministrów zaatakowało jego przywództwo i złożyło rezygnację.

Minister finansów Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid odeszli w ciągu 10 minut, po czym nastąpiła lawina rezygnacji młodszych ministrów i doradców.


Krytycy stwierdzili, że to już „koniec” premiera Wielokiej Brytanii, podczas gdy Partia Pracy powiedziała, że ​​partia, którą kierował, była skorumpowana.

Jednak źródło Downing Street powiedziało, że Johnson jest zdeterminowany, aby kontynuować urząd i „dać to, co obiecał ludziom”.

Chcąc wesprzeć swój rząd zmianą gabinetu, mianował Nadhima Zahawiego nowym kanclerzem, podczas gdy szef sztabu premiera, Steve Barclay, został ministrem zdrowia.

Johnson jednak znajdzie się pod dalszą presją później w środę, gdy stanie przed parlamentarzystami na pytaniach do premiera.


Ma też złożyć zeznania przed Komitetem Liaison Committee – grupą posłów, która bada politykę i decyzje rządu.

Bim Afolami – który zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego we wtorek wieczorem – powiedział, że poparł Johnsona w jego niedawnym głosowaniu nad wotum zaufania, aby dać mu czas na odbudowanie zaufania po Partygate.

Dodał jednak, że w ostatnich tygodniach sytuacja „pogorszyła się” i nie sądzi, że może już dłużej „bronić tego zachowania”.

Ani Javid, ani Sunak nie wypowiadali się publicznie od czasu ustąpienia, ale w ich rezygnacjach we wtorek wypowiedzieli się bardzo krytycznie wobec premiera.

Zobacz też:


Javid ostrzegł, że przywództwo nie „działa w interesie narodowym”, podczas gdy Sunak powiedział, że opinia publiczna oczekuje, iż rząd będzie prowadzony „właściwie, kompetentnie i poważnie”.

Liderzy partii opozycyjnych wezwali innych ministrów gabinetu do przyłączenia się do tej pary i rezygnacji, a lider Partii Pracy Sir Keir Starmer powiedział, że jest gotowy na szybkie wybory powszechne.


Konserwatywny poseł Andrew Mitchell powiedział BBC Newsnight, że to „koniec” Johnsona jako premiera, mówiąc, że „nie ma ani charakteru, ani temperamentu, by być naszym premierem”.

Z kolei inny poseł Daniel Kawczyński zasugerował, że rezygnacje ostatecznie wzmocnią pozycję Johnsona, dodając, że „mogły wywołać lawinę przeciwko premierowi, ale tak się nie stało”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące osób z UK nie polecą na wakacje. Linie lotnicze odwołują setki kolejnych lotów
 Czytaj następny artykuł:
Ojciec dwójki dzieci, który zostawił żonę dla Ukrainki, ujawnił, że ​​został jej opiekunem po tym, jak częściowo straciła wzrok