Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjczycy przed wjazdem do Hiszpanii będą musieli udowodnić, że mają £85 GBP na każdy dzień pobytu

Brytyjscy turyści mogą być zmuszeni do udowodnienia hiszpańskim urzędnikom granicznym, że mają 100 euro (85 funtów) na każdy dzień spędzony na wakacjach w tym kraju, poinformował hiszpański rząd.

Regulacje po Brexicie oznaczają, że Brytyjczycy będą traktowani jak obywatele „krajów trzecich”.


Hiszpańscy pracownicy imigracyjni mogą również poprosić Brytyjczyków o udowodnienie posiadania biletu powrotnego lub dowodu zakwaterowania podczas pobytu w kraju, a paszporty będą teraz musiały być ostemplowane.

W sprawie wymogów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczących wjazdu turyści dowiadują się: „Obecnie minimalna kwota, jaką muszą posiadać turyści z »krajów trzecich« to 100 euro na osobę dziennie”.

Oznacza to, że grupa pięciu osób przebywających na tydzień musiałaby teoretycznie udowodnić, że ma 3500 euro (2 955 funtów) – lub w przypadku dwóch tygodni 7000 euro (5 910 funtów).

Najnowsze doniesienia pojawiły się po tym, jak się okazało, że Brexit już znacząco utrudnił podróże.


Szczegółowe kontrole graniczne spowodowały potężne korki w Dover i innych portach, a Brytyjczycy borykają się z opóźnieniami w kolejkach imigracyjnych w całej Europie.

Według Hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: „Cudzoziemcy z krajów trzecich muszą udowodnić, jeśli zostaną zapytani przez urzędników odpowiedzialnych za kontrolę wjazdu na terytorium Hiszpanii, że posiadają środki ekonomiczne na wjazd do kraju, za pomocą gotówki, czeków podróżnych, wyciągów z konta lub kart kredytowych, na których znajdują się wystarczające środki”.

W praktyce oznacza to, że przepisy nie będą miały zastosowania do wszystkich podróżnych próbujących dostać się do kraju, ale niektórzy mogą zostać pod tym względem sprawdzeni.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło komentarza, jednak w wytycznych dotyczących podróży z UK do Hiszpanii napisano: „Na hiszpańskiej kontroli granicznej może być konieczne: Pokazanie biletu powrotnego… udowodnienie, że posiada się wystarczająco dużo pieniędzy na pobyt… pokazanie dowodu zakwaterowania na czas pobytu… na przykład rezerwację hotelu lub adres i zaproszenie od gospodarza domu, jeśli przebywasz u osoby trzeciej, przyjaciół lub rodziny”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejna fala upałów uderzy w Wielką Brytanię
 Czytaj następny artykuł:
Płatności Tax Credits zostaną wstrzymane w przyszłym tygodniu dla ponad 220 000 osób – ostrzega HMRC