Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Sunak obiecuje 777 GBP dla osób pracujących w UK, dzięki największej obniżce podatku od 30 lat

Rishi Sunak zapowiedział, że jeśli zostanie premierem, obniży podstawową stawkę podatku dochodowego z 20% do 16% do końca następnego parlamentu.

Według niego oznaczałoby to największą obniżkę podatku dochodowego od 30 lat.

Zgodnie z jego planem pracownicy zarabiający w Wielkiej Brytanii średnio 32 000 funtów zaoszczędziliby około 777 funtów rocznie.


Rzecznik kampanii Sunaka powiedział The Sun: „Jako konserwatyści wszyscy chcemy, aby podatki były niskie. Jednak musimy obniżyć podatki w odpowiedzialny sposób, który nie podsyca inflacji i nie podniesie cen dla rodzin”.

„Plan Rishiego będzie kontrolować inflację, rozwijać gospodarkę i pomagać pracującym zatrzymać więcej ciężko zarobionej gotówki i lepiej nagradzać pracę”.

Jednak zwolennicy jego torysowskiej rywalki Liz Truss oskarżyli byłego kanclerza o zwrot w tej sprawie i powiedzieli, że ludzie nie mogą czekać na obniżki podatków.

Niedługo członkowie Partii Konserwatywnej zaczną otrzymywać karty do głosowania.

W pojedynku o stanowisko lidera Partii Konserwatywnej wezmą udział Rishi Sunak i Liz Truss.


Zwycięzca głosowania na stanowisko premiera zostanie ogłoszony 5 września, a o stanowisko te rywalizują Sunak i Truss.

Według Harmonogramu zwycięzca zostanie ogłoszony 5 września.

Natomiast dzień później ma on zastąpić Borisa Johnsona na stanowisku premiera.

Sunak powiedział, że polityka ta jest częścią jego „radykalnej” wizji podatkowej, ale opiera się na wcześniej ogłoszonej obniżce podatku dochodowego o 1 pensa w kwietniu 2024 r.

Powiedział, że zmniejszy podatek kolejne 3 procenty do końca następnego parlamentu, co może nastąpić dopiero w grudniu 2029 roku.

Zwolennicy Truss powiedzieli natomiast, że gdy ona zostanie premierem „obniży podatki w siedem tygodni, a nie w siedem lat”, ponieważ zobowiązała się zlikwidować kwietniową podwyżkę ubezpieczeń społecznych, anulować planowaną podwyżkę podatku dochodowego od osób prawnych i tymczasowo zawiesić opłaty ekologiczne w rachunkach za energię.


Ogłaszając swoją najnowszą politykę podatkową, Sunak podkreślił potrzebę kontrolowania inflacji przed cięciem podatków, dodając, że zrobienie tego teraz pogorszy sytuację i „zagrozi kredytom hipotecznym”.

Powiedział: „Chcę się upewnić, że możemy za to zapłacić, chcę mieć pewność, że możemy to zrobić równolegle z rozwojem gospodarki”.

Zobacz też:


Dodał, że jego deklaracja obniżenia podatku dochodowego jest „całkowicie spójna” z jego dotychczasową kampanią i zaprzeczył, jakoby jego plan miał na celu wyłącznie zwiększenie poparcia dla jego kampanii.

„Nie sądzę, aby rozpoczynanie szaleństwa nadmiernego zaciągania pożyczek w czasie, gdy inflacja i stopy procentowe już rosną, byłoby mądre” – powiedział Sunak.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Loty z Heathrow zakłócone z powodu dużego pożaru w pobliżu lotniska
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna oskarżony o zamordowanie dziewięcioletniej dziewczynki stanął przed sądem