Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Czterodniowy tydzień pracy w Wielki Brytanii. Jak okres próbny zmienił życie ludzi?

Przez ostatnie osiem tygodni tysiące osób w Wielkiej Brytanii testowało czterodniowy tydzień pracy bez żadnych cięć płac – który może pomóc w zapoczątkowaniu nowej ery pracy.

Grupa 3300 pracowników z kilkudziesięciu różnych firm testowała model czterodniowego tygodnia pracy. Test ciągle trwa, ale są już pierwsze wnioski.


Wybrane osoby pracowały tylko cztery dni w tygodniu, co ważne, bez zmiany pensji — mniej dni pracy, za to samo wynagrodzenie.

To jak dotąd największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy przeprowadzonego przez pozarządowe organizacje i badaczy, sprawdzających jak wpływa to na wydajność oraz na samych pracowników.

Pracownicy zadowoleni

Już teraz niektórzy pracownicy powiedzieli, że czują się szczęśliwsi, zdrowsi i lepiej sobie radzą w swojej pracy.

Lisa Gilbert, menedżer ds. usług pożyczkowych w Charity Bank, firmie udzielającej etycznych pożyczek w południowo-zachodniej Anglii, określa swoją nową rutynę jako „fenomenalną”.

„Mogę teraz naprawdę cieszyć się weekendem, ponieważ mam piątek na moje obowiązki i inne drobiazgi lub… jeśli chcę po prostu zabrać mamę na spacer, mogę to zrobić teraz bez poczucia winy” powiedziała CNN Business.

Sześciomiesięczny program pilotażowy zobowiązuje 3300 pracowników w 70 firmach do pracy 4 dni, czyli przez 80% zwykłego tygodnia.


Pracownicy otrzymywali pełne wynagrodzenie, ale zobowiązali się do utrzymania 100 proc. wydajności.

Program jest prowadzony przez organizację non-profit 4 Day Week Global, Autonomy, think tank oraz kampanię 4 Day Week UK we współpracy z badaczami z Cambridge University, Oxford University i Boston College.

Naukowcy zmierzą wpływ, jaki nowy model pracy będzie miał na poziom wydajności, równość płci, środowisko oraz samopoczucie pracowników.

Pod koniec listopada firmy mogą zdecydować czy trzymać się nowego harmonogramu.

Jednak dla Lisy Gilbert, werdykt już zapadł: bo 4-dniowy tydzień pracy „zmienia życie”.

Nie obyło się jednak bez problemów.

Samantha Losey, dyrektor zarządzająca Unity, agencji public relations w Londynie, powiedziała CNN Business, że pierwszy tydzień testu był „prawdziwie chaotyczny”, a jej zespół nie był przygotowany na krótsze godziny pracy.

„Szczerze mówiąc, w pierwsze dwa tygodnie był naprawdę bałagan. Myślałam, że popełniłam ogromny błąd. Nie wiedziałam, co robię” – powiedziała.

Jednak z czasem jej zespół szybko znalazł sposoby, aby to zadziałało.

Zobacz też:


Teraz firma zabroniła wszystkich spotkań wewnętrznych dłuższych niż pięć minut, utrzymuje wszystkie spotkania z klientami do 30 minut i wprowadziła system „sygnalizacji świetlnej”, aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom.

Pracownicy mają światło na biurku i ustawiają je na „zielone”, jeśli mogą rozmawiać, „bursztynowe”, jeśli są zajęci, ale mogą porozmawiać, i „czerwone”, jeśli nie chcą, aby im przeszkadzano.


Losey powiedziała, że ​​w czwartym tygodniu jej zespół osiągnął swój cel, ale przyznaje, że „absolutnie” istnieje możliwość przywrócenia pięciodniowego tygodnia, jeśli poziom produktywności spadnie w trakcie sześciomiesięcznego okresu próbnego.

„Istnieje 25% szans, że ​​nie uda nam się go utrzymać, ale zespół do tej pory walczy o to niesamowicie ciężko” – powiedziała.

Dopasowany do XXI wieku

Po ponad dwóch latach pandemii wielu wypaliło się, zrezygnowało z pracy lub z trudem wiąże koniec z końcem, ponieważ rekordowa inflacja zabiera im ogromną pensję.

Dodatkowy dzień wolny sprawił, że wielu pracowników może zająć się nowym hobby, spełnić wieloletnie ambicje lub po prostu zainwestować więcej czasu w swoje relacje.

Pracownicy biorący udział w procesie podjęli lekcje gotowania, lekcje gry na pianinie, wolontariat, wędkarstwo i jazdę na rolkach, powiedzieli CNN Business ich szefowie.

Mark Howland, dyrektor marketingu i komunikacji w Charity Bank, powiedział CNN Business, że wykorzystuje wolny dzień na poprawę zdrowia i kondycji.


Zawsze chciał wystartować w triathlonie, ale czuł się winny, spędzając czas bez rodziny, by trenować. Teraz już nie ma tego problemu.

„W dniu wolnym jeżdżę na dość długie przejażdżki rowerowe, dbając o siebie, spędzając trochę czasu na wolnym powietrzu, a następnie mam cały weekend, aby załatwić sprawy w domu i spędzić czas z rodziną” – powiedział Howland.

„Bank raczej nie wróci do tego, co było” - dodał.

„Pięciodniowy tydzień pracy to koncepcja XX wieku, która nie pasuje już do XXI wieku” – zakończył zadowolony Mark.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Praca marzeń dla miłośników piwa. Aldi w UK szuka degustatora
 Czytaj następny artykuł:
Koszt zatankowania samochodu w UK spadł o 5 GBP w lipcu