Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

„Najgorsze w historii” opóźnienia lotów będą trwać rok, ostrzega Ryanair

Podróżnych lecących z Wielkiej Brytanii do Europy czeka rok chaosu z powodu kryzysu w kontroli ruchu lotniczego, ostrzegł dyrektor generalny Ryanaira.

Eddie Wilson powiedział, że opóźnienia w zarządzaniu ruchem lotniczym, tworzące łańcuch opóźnień, są „najgorsze w historii”, pomimo 15-procentowego spadku liczby lotów w porównaniu do czasu sprzed pandemii Covid-19.


Lotniska, które nie radzą sobie z dużym popytem,​​doprowadziły już British Airways do likwidacji 27 900 lotów tego lata i zawieszenia sprzedaży krótkodystansowych lotów Heathrow do 15 sierpnia.

Tymczasem easyJet ograniczył ponad 15 000 odlotów.

Wilson powiedział, że oprócz braków kadrowych na lotniskach: „Podstawowym problemem jest kontrola ruchu lotniczego, która tworzy największe opóźnienia wszystkich linii lotniczych”.

Według jego prognoz problemy będą trwać przez co najmniej rok.

W tygodniu poprzedzającym 31 lipca dane organu ruchu lotniczego Eurocontrol wykazały, że w europejskiej przestrzeni powietrznej odbywało się średnio 30 718 lotów dziennie, z łącznym opóźnieniem wynoszącym średnio 116 624 minuty dziennie.


Prawie 90 procent lotów zostało opóźnionych.

Problemy z wydajnością lub personelem były przyczyną 51 procent opóźnień, a pogoda była czynnikiem w 28 procentach problemów.

Wilson dodał: „Francuzi zmodernizowali swoje systemy w okresie letnim, co nie było dobrym pomysłem, a w Karlsruhe znajduje się niemiecki zakład, który nie jest odpowiednio obsadzony personelem”.

Wezwał również do akcji rekrutacyjnej i powiedział, że UE powinna przyjąć przestrzeń powietrzną „jednolitego nieba” w stylu amerykańskim, aby obniżyć koszty, czas i zanieczyszczenie.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjczycy wściekli na Ryanair. Lot do UK opóźniony o 25 godzin
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjskim rodzinom może zabraknąć 1600 GBP na związanie końca z końcem. Nawet po otrzymaniu dodatków od rządu