Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Fala upałów w UK: od dziś obowiązuje czterodniowe ostrzeżenie o ekstremalnym upale

Dziś weszło w życie bursztynowe ostrzeżenie o ekstremalnych upałach, a prognozowane temperatury w niektórych częściach Wielkiej Brytanii osiągną 37 °C w ciągu najbliższych czterech dni.

Alert Met Office dla południowej i środkowej Anglii oraz części Walii trwa od północy w czwartek do niedzieli.


W weekend wydano również najwyższy alarm dotyczący narażenia na pożary, ostrzegając, że istnieje „wyjątkowe” ryzyko rozprzestrzeniania się pożarów w wielu miejscach.

Fala upałów prawdopodobnie wpłynie na zdrowie, warunki transportu i pracy.

Met Office poinformowało, że wymagane mogą być pewne zmiany w praktykach pracy i codziennych procedurach.

Prawdopodobnie więcej osób odwiedzi obszary przybrzeżne, jeziora, rzeki i inne piękne miejsca, co prowadzi do zwiększonego ryzyka bezpieczeństwa wodnego i incydentów związanych z pożarami.

Możliwe są pewne opóźnienia w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym, co może wiązać się z problemami dla tych, którzy doświadczą długotrwałych opóźnień.


Osoby podatne na ryzyko prawdopodobnie odczują niekorzystne skutki zdrowotne, podczas gdy szersza populacja może również ucierpieć.

Fala upałów dotrze do Wielkiej Brytanii zaledwie kilka tygodni po tym, jak kraj został opanowany przez ostatnią falę upałów, kiedy po raz pierwszy w historii odnotowano 40 °C, a w całym UK wybuchły pożary.

Chociaż nie oczekuje się, że temperatury będą tak samo wysokie, Met Office poinformowało, że nadchodząca upalna pogoda ma potrwać dłużej.

„Podczas tej fali upałów, temperatury nie będą tak wysokie, jak w lipcu, ale duża różnica w porównaniu z obecną falą upałów polega na tym, że będzie ona trwać znacznie dłużej” – powiedział meteorolog Matt Taylor.


„Widzieliśmy już temperatury powyżej 30 stopni każdego dnia w tym tygodniu – w poniedziałek, wtorek i środę – i będzie to trwało do niedzieli” - dodał.

Powiedział, że w niektórych obszarach między Midlands a Londynem temperatury mogą osiągnąć 35 stopni Celsjusza, a nawet 37 stopni Celsjusza.

Zobacz też:


W Walii Cardiff można będzie zaobserwować temperatury przekraczające 30 °C.

Tymczasem w Szkocji i Irlandii Północnej prawdopodobnie będzie chłodniej z najwyższymi temperaturami dochodzącymi do 26 stopni Celsjusza.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Zakaz używania węży ogrodowych i racjonowanie wody. Bezprecedensowa susza w UK
 Czytaj następny artykuł:
Policjant zaatakowany podczas flash mobu z udziałem 1500 osób w Birmingham